V zajatí sociálnej pavučiny, či sieťový asketizmus ako ideál 21. storočia?
Sloboda je dnes pojem, ktorý počujete z každej strany. Raz súvisí s politickou situáciou, inokedy zas s financiami. Málokto sa dnes dokáže pozrieť na neslobodu, ktorú nám doniesol slobodný internet. A je to presne preto, že sme sa skoro všetci stali jeho služobníkmi.
Ako to všetko funguje
Sociálne siete fungujú na podobných princípoch, ako funguje kokaín, či automaty. Oba sú v dnešnej dobe zakazované ako ničitelia zdravia a celých rodín, no sociálne média zažívajú presný opak a zavázdajú sa aj tam, kde nie sú vôbec potrebné. Dnes to nie sú už len “bájky našich staromódnych rodičov”, či rôznych “ezopošukov”, ako by mohol “racionálny človek 21. storočia” tvrdiť pár rokov dozadu.
“Krátkodobé slučky spätnej väzby poháňané dopamínom, ktoré sme vytvorili, ničia fungovanie spoločnosti.” [1]
viceprizdent facebooku pre rast, Chamath Palihapitiya
Ak ste niekedy neúmyslne zapotrošili telefón, určite poznáte pocit úzkosti, ku ktorému sa priznalo až 73% ľudí. Taktiež asi dobre poznáte tzv. fantómovu vibráciu, kedy pociťujete vibráciu aj vtedy, keď máte mobil v nedohľadne. Priznajte sa, koľko krát ste otvorili čerstvo pridanú fotku, len aby ste videli to, ako na ňu vaši priatelia reagujú? Zažili ste niekedy pocit smútku, keď reakcie neboli podľa vašich očakávaní? Zažili ste určitú radosť, keď boli vaše očakávania prekonané?
Dopamín, hormón šťastia ako cesta do nešťastia
Dopamín sa uvoľnuje, keď si dáme tabuľku čokolády (o cukroch hádam inokedy), alebo keď sa milujeme, či robíme jednoducho veci, ktoré sa nám páčia. Dopamín sa taktiež uvoľňuje, keď nás niekto chváli, resp. odmeňuje. A presne to si uvedomujú aj vývojári, keď hovoria o slučkách spätnej väzby. Sociálne siete si vytvorili mechanizmus odmeňovania prostredníctvom páčikov, ktoré dostávame s určitou pravidelnosťou a taktiež nepravidelnosťou. [2] A keďže je mozog plastický, po určitom čase si mozog spojí získaný lajk z facebookom. Pri častom opakovaní sa toto spojenie zosilní, čo sa nazýva dlhodobá potenciácia. [3] Tento proces je prítomný aj pri učení sa. Spozoroval to asi každý, kto sa chcel naučiť či už nejaký detský trik, alebo tanečný pohyb. Častým opakovaním neurónové spojenie silnie a pohyb sa stáva ľahším, prirodzenejším, rýchlejším.
Čím viac teda na facebooku sme, tým viac je toto spojenie silnejšie a tým viac sa nám dopamín spája s facebookom a tým viac času mu dávame a tým viac reklám nám ukáže. Tým viac zbytočností si kúpime a tým viac musíme pracovať. A či sa vám v takom kolotoči nedvíha žalúdok? A to je vlastne jeden z predpokladov, ktorý umožňuje sociálnym médiam fungovať zadarmo.
Keď sa modrá bráni nečisto
Ak vám nevadí zneužitie fyziológie človeka korporáciou pre vlastné obohatenie sa, možno s vami pohne druhý ťah facebooku. Upozornenia. Tie síce tiež fungujú na báze dopamínovej slučky, no majú ešte jednu funkciu, ktorú objavíte hneď, ako si dáte s facebook pauzu. Kým v minulosti sa upozornenia spájali najmä s interakciou, dnes, keď váš mozog očakáva uznanie a dopamín, vám tam facebook pribalí úplnu zbytočnosť, pretože facebook už akosi počíta s našou závislosťou.
Počuli ste vibráciu, ako dlho ju dokážete ignorovať, keď ju vlastne počujete aj vtedy, keď nie je? Naše telo sa začne mierne chvieť, cíti nepokoj. Dopamín už bombarduje telo. Beriete mobil, otvárate facebook a zistíte, že je to nejaký “návrh priateľstva”, “pripomenutie udalosti, na ktorú nepôjdete”, “či príspevok zo stránky, ktorú sledujete”. Smutný sa vraciate na domovskú stránku a začínate skrolovať, pretože čakáte odmenu. Možno sa kde tu nájde sexy žena, či muž, pretože útočiť na pudy, to funguje. Pomedzi to reklama. Niekto zarába, niekto prichádza o čas a teda aj o možnosť zarábať. A možno pozdieľate fotku zo svojho života na sesterský instagram. Ten má dokonca algoritmus, ktorý podrží srdiečka a neskôr vám ich pustí viac, čo vyvolá viac dopamínu. Synapsa silnie.
Keď sa konečne odhodláte z facebookom prestať, facebook sa bráni ďalej. Stalo sa vám, že ste išli na chatu a vybil sa vám mobil? Aj vám potom svietilo hrozivo vyzerajúce číslo upozornení? Až vás to donútilo predsa sa urýchlne prihlásiť aby ste zistili, že ide o úplné zbytočnosti, ktoré sú niekedy aj duplikované? No, mne sa to stáva často, nakoľko som bez facebooku často a ten sa všemožne stačí využiť synapsu, ktorú si za tie roky vytvoril.
Social media detox a Social dilemma ako posledný klinec do rakvy
Prvé lastovičky pojednávajúce o škodlivosti sociálnych sietí začali štebotať okolo roku 2015, kedy som si ešte ako školák počas letných prázdnin nariadil očistnú kúru. Čas, ktorý som vtedy získal som venoval vzdelávaniu sa, najmä pomocou kníh. Pamätám si to veľmi dobre, nakoľko som sa vtedy začal uberať vlastnou duchovnou cestou a čas prázdnin som vyplnil štúdiom Biblie. Počas celého dňa som si dovolil len jednu hodinu facebooku. Úžasný pocit a dobre strávené prázdniny, no po nástupe do školy som ako stredoškolák rýchlo upadol naspäť.
Prelomový rok koronavírusov priniesol veľa prebudeného vedomia a postupne som sa stále viac a viac odpútaval od radostí, ktoré prinášalo ťukanie do facebooka. Definitívnym zlomom bolo prezrietie dokumentu Social dilemma, po ktorom som si odinštaloval aplikáciu facebooku a neskôr aj messenger. Sociálne siete sa mi zhnusili nielen kvôli zlobe, ktorá sa nimi začala šíriť, ale aj kvôli tomu, že ako autor článkov som videl to, ako facebook zámerne uprednostňuje obsah, z ktorého profituje. A možno sa mu nepáči, že ho využívam rovnako, ako sa on mňa. Asi každý tvorca na facebooku potvrdí, že čítanosť jeho obsahu klesla, teda pokiaľ nešíri hnev, polaritu a konšpirácie.
Očistná kúra
Ak ste sa predsa len rozhodli, že nechcete dávať svoj drahocenný život sociálnej sieti, bolo by dobré, ak by ste to urobili hneď, pretože vaše závislé telo vás bude čoskoro pilne presviedčať o tom, že vlastne to nie je nič zlé, ale naopak. Rozhodnutie teda pretavte v čin hneď, ako to bude možné. Ak si trúfate, môžete s tým seknúť zaraz a odinštalovať si aplikácie z mobilu a na počítači si stanoviť iba čas, ktorý strávite na facebooku. Problém ale zväčša býva v tom, že aký rýchly býva sek, taký rýchly býva aj návrat. Preto vám ponúkam pomalšiu cestu, ktorou postupne prepíšete dopamínovú slučku a vaše telo si tak nebude žiadať tento zdroj dopamínu.
Ráno robí deň
Zvyknete ráno začínať tým, že ešte v posteli si prezriete sociálnu sieť? Nezúfajte, zhruba 63 % ľudí skontroluje svoj telefón do 15 minút od prebudenia. Najväčšia chyba, ktorej sa ľudia môžu ráno dopustiť. Táto chyba negatívne ovplyvní celý váš deň, pretože infikujete svoju podvedomú myseľ názormi iných, porovnávaním sa s inými a v niektorých prípadoch, si môžete zvýšiť hladinu stresu a privodiť si tak nechcenú úzkosť. Najhoršie je, že nad tým vôbec nemáte kontrolu. [4]
V čase písania tohto článku už asi rok fungujem s dobrozvykom, že sociálnu sieť a mobil začínam používať až po naraňajkovaní sa. Ihneď po prebudení si dávam cvičenia, ktoré zaplavia telo prirodzeným dopamínom a hormónmi šťastia. Tak sa telo podvedome od skorého rána programuje na šťastný deň. A tí, ktorí si všímajú môj úsmev, vedia.
Noc má svoju moc
Rovnako dôležité je, aby sme si emialy, facebooky a sociálne siete nekontrolovali pred spaním. Toto pravidlo funguje na rovnakom vzorci, akurát je ovyplvynená kvalita vášho spánku. Na jednej strane ide o konkrétne správy, ktoré vám sociálna sieť ponúka, na strane druhej ide o modré svetlo, ktoré potláča hormón spánku, melatonín. Nie, filter modrého svetla nepomôže, pretože aj neustále zamestnávanie mozgu do určitej miery blokuje jeho tvorbu. Ak ste naleteli “drístom úspešných” o údajnej nepotrebe spánku, tak melatonín sa nestará iba o spánok. Melatonín je silným antioxidantom, ktorý potláča rast nádorov, ale rovnako účinne bojuje aj proti infekciám. Niektorí ho odporúčajú aj na kovid. A práve tento hormón je v tele najviac vylučovaný v noci, kedy má telo spať a kedy melatonín môže v pokoji tela vyrovnávať nezdravé stavy. Teda ak nespíte kvalitne, nemôžete cez deň ani kvalitne fungovať a vaše podvedomie je náchylnejšie voči stresom prichádzajúcim zo sociálnych sietí. To vyvolá úzkosť, depresiu a zníži vašu produktivitu. Okrem toho sa zhoršia vaše vzťahy a vytvorí sa tak priestor pre ďalšie skrolovanie nástenky, ktoré vás bude namotávať hlbšie a hlbšie.
Mne osobne sa osvedčilo, keď som v čase najväčších stresov vypol automatickú aktualizáciu sociálnych sietí a poslednú ručnú aktualizaciu emailu som vykonal o 19:00. Všetky prípadné úlohy sa tak preniesli až do ďalšieho dňa, kedy ma v čase výkonu ich náročnosť výrazne neovplyvnila. Čo sa týka sociálnych sietí, tam som nastavený tak, že pol hodinu pred spánkom už nereagujem na žiadnu správu a neprezerám si žiadne novinky.
Tichý zabijak na vašom stole
Obľúbená činnosť najmä u mladých ľudí je, že popri jedení pozerajú do mobilu. O nič lepšie ale na tom nie sú ani starší. Koľkí z vás sa už pristihli pri tom, ako popri večeri pozerajú televízor? Negatívne vplyvy sú rovnaké, keď si vezmeme v úvahu, že v času večere a obeda sa vysielajú správy. Niekedy žiaľ mám tú možnosť ich zhliadnuť a poviem vám, je to koncentrovaná depresia. Na akom princípe funguje tento problém?
V prvom rade, každá činnosť popri jedle púta našu pozornosť a výsledkom je, že zjeme viac, ako sme chceli a potrebovali. Rovnakú pozornosť si žiada aj prežúvanie jedla. Vedci už dávno objavil súvislosť medzi nadúvaním, pocitmi nafúknutého brucha, kožnými problémami a nedostatočným prežutím každého sústa potravy. [5]
Nemenej dôležitý je aj faktor stresu, ktorý sa podvedome spúšťa v porovnávaní sa z inými ľuďmi, či nespokojnosťou kvôli slabému ohodnoteniu vašeho príspevku. A verte, že stres vplýva na trávenie negatívne. A zlé trávenie hladinu strese v tele ešte zvyšuje a toto by malo byť výkričníkom v dobe, keď sa tráviacej sústave začalo hovoriť druhý mozog.
Hoci píšem tento článok, nie som neomylný a niekedy sa pristihnem, že jedlo doslova hltám a to aj napriek tomu, že sociálna sieť je počas jedla úplne odstrihnutá už dlhú dobu. Zlaté pravidlo hovorí, že každé sústo by sa malo požuť 32 krát. Dostupnejšia metóda je taká, že jedlo zhltneme až vtedy, keď je z neho kaša. Práve vtedy je na ňom už dostatok enzýmov, ktoré sa budú činiť cestou do žalúdka. Požuť a trošku poomieľať v ústach treba aj kašu, či polievku. A to aj napriek tomu, že sa nad tým nejeden pousmeje. Do auta si tiež nelejete čistú ropu, ale spracovaný benzín.
Celostný detox
Ak ste sa už zoznámili a spravidelnili ste si predchádzajúce body, je vysoká pravdepodobnosť, že zvládnete aj pár dní bez sociálnych sietí. Prvé dni môžu byť ťažké, no treba vytrvať, pozitívne to ovplyvní celý váš život.
Ideálne je kúpiť si hrubú knihu, či vybrať sa do hôr s priateľmi a jednoducho mobil vypnúť. Kniha, či dobrá spoločnosť nahradí dopamín, ktorý by ste inak dostali zo sociálnej siete. Po pár dňoch sa slučka oslabí a verte, že budete mať viac energie, ako predtým.
Ak na vás príde únava, jednoducho nerobte nič. Vypnite. Prezeranie sociálnej siete, ktoré väčšinou robíte vám energiu nevráti, práve naopak. Používanie siete prehĺbi vašu únavu, čím budete viac náchylnejší na reklamu, či každý podvedomý stres. Naletenie na reklamu znamená zbytočne minuté peniaze a nutnosť odrobiť v práci viac hodín. Viac hodín v práci znamená viac stresu, čo znamená viac únavy a viac facebooku v nádeji očakávania dávky dopamínu, čo znamená väčšiu závislosť. Väčšia závislosť vyžaduje väčšiu dávku dopamínu a jeho nedostatok zvyšuje stavy úzkosti, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše trávenie. Zlé trávenie ovplyvňuje vaše telo a priamo dvíha hladinu stresu v tele. Krátkodobo to prináša zníženie hormónov, slabý sexuálny výkon, neustály pocit únavy. Všetky tieto stavy postupne vedú ďalej. Dlhodobé stavy úzkosti vedú k depresiám, autoimunitným ochoreniam a rakovine a tieto choroby vedú k predčasnej smrti. A možno si život vezmete sami, čo dokazuje aj výskum. [6] Život môže byť aj krásny. Máte možnosť povedať stop a nie je to až také ťažké a navyše, je to zadarmo. Ešte ušetríte na elektrine 🙂
Sieťový asketizmus ako ideál 21. storočia, či vedomé užívanie sociálnych sietí?
V dávnych dobách mnohí veľkí filozofi odporúčali nejakú formu asketizmu. Zväčša išlo o svetské zábavy, či sex. Človek sa ale narodil sexom a všetky hormóny pracujú pre sex. Jeho odopieranie vedie k rade telesno-duševných problémov a preto sa nebudem stavať na stranu žiadneho človeka ktorý tvrdí, že treba ísť proti vlastnej prirodzenosti. Kým sex má mnohé pozitívne účinky na telo a kým nemáte xy partnerov tak nemožno hovoriť o negatívnom účinku, tak zneužitie prirodzenosti korporáciami si so sebou nesie negatívny vplyvy a to ako na strane tela, tak aj ducha, psychiky.
Preto je namieste predpokladať, že vývoj duševný, telesný a spoločenský sa bude musieť uberať smerom k sieťovému asketizmu, aj keď sa nás všetky korporácie snažia presvedčiť o opaku. Najmä v čase stúpajúcej krivky depresií, samovrážd, obezity a visiacej ekologickej katastrofy. Sieťový asketizmus nemusí byť úplný, stačí si postaviť pevné hranice a kontrolovať samého seba.
Nakoľko som bloger, tak často pracujem so sociálnymi sieťami, čím sám sebe vytváram predpoklad pre opätovný pád do ich spárov. Napriek tomu som tam nespadol, pretože siete využívam vedome. A to najmä na komunikáciu myšlienok, či komunikáciu s priateľmi. Prestal som sledovať polarizujúce správy, neinteragujem takmer s ničím a preto ma facebook nedrží stále pri sebe, aj keď sa o to pokúša. Ak sa niekedy stane, že pri hľadaní inšpirácií sklznem do slepého rolovania obrazovky, väčšinou si to uvedomím a mobil okamžite odhadzujem z rúk. Fungujem prevažne bez sociálnych aplikácií v mobile, no niekedy si okolnosti žiadajú ich opätovnú inštaláciu. Tá sa väčšinou ale po vykonaní povinností opäť ruší a na sieti trávim čas len na počítačí, pretože pri ňom človek nie je schopný vysedieť dlho a tiež si ho nezoberie všade so sebou.
Prirodzený dopamín ako cesta šťastia
A čo s časom, ktorý nám zvýši? Môžete ho použiť na utuženie svojich vzťahov, či zdokonalenie samého seba. Skúste čas, ktorý venujete večer facebooku nahradiť západom slnka. Krása a sila prítomného okamihu vám dodá aj ten neustále omieľaný dopamín. Taktiež vám ale dá silu sprítomneného okamihu. Spomali vás to. Vy si tak budete môcť uvedomiť krásu tohto sveta a toto uvedomenie milí moji, vedie k pocitu šťastia. A možno si uvedomíte, že je potrebné ho zachrániť. A ten pocit šťastia k vám pritiahne šťastných ľudí a vytvorí nové priateľstvá. Ak ste nevedeli, odkiaľ zobrať čas na meditáciu, zrazu ho máte. Môžete skúsiť všelijaké techniky, môžete skúsiť aj tie moje. Alebo nemusíte. A robte to, o čom snívate. Ja som vďaka tomu našiel čas na šitie a záhradkárčenie. A okrem toho aj na písanie tohto článku, ktorý vám možno otvoril oči. Je zadarmo. Čítať ho môže každý, zaplatil sa mojim časom. Jedinou mojou výplatou bude, ak niekomu otvorí oči a ten niekto sa bude podieľať na lepšom svete. Budem rád, ak ho budete šíriť ďalej.
[1] https://sitn.hms.harvard.edu/flash/2018/dopamine-smartphones-battle-time/
[2] https://sitn.hms.harvard.edu/flash/2018/dopamine-smartphones-battle-time/
[3] https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1998/cislo-11/molekularna-podstata-pamate.html
[5] https://www.verywellfit.com/how-does-social-media-affect-eating-habits-5188578