Svarog, nebeský kováč
Hrôzostrašnú temnotu ničoty naraz pretína mocný lúč. Odkiaľ sa berie? To praboh Svarog ukul prvú hviezdu. Takto postupne vznikol celý vesmír a zrodili sa aj ostatný bohovia. Potom ako praboh stvoril všehomír, unavený sa utiahol do úzadia a ďalšieho tvorenia sa ujali bohovia druhej generácie.
Svarog a jeho postavenie
Teóriu, ktorá popisuje Svaroga ako nebeské božstvo podporuje aj etymológia, ktorá udáva koreň slova ako -var, praslovansky variti, vьreti – z toho svariti – zvariť, zeda spojiť ohňom. O spojení s nebesami hovorí aj sanskritské svargá vo význame nebo, nebeský.
Ďalším prameňom, ktorý Svaroga uvádza ako nebeské, slnečné božstvo je kronika Jána Malalu, ktorá stotožňuje Svaroga s Hefaistom. Predopokladá sa, že autor pri preklade diela použil názvy a mená blízke Slovanom a tak sa s Hefaista stal Svarog, ktorý naučil ľudí kováčskemu remeslu a ukončil mnohoženstvo.
Nebeský kováč ako praboh?
Predpokladá sa, že predstava unaveného praboha nebola Slovanom až tak cudzia. Hovoria o tom stredoveké pramene, ale náznaky nájdeme aj v neskorších ľudových príbehoch. Týmto unaveným bohom by mal byť práve Svarog.
O vedomí, že existuje jedno božstvo, ktoré je nadradené ostatným, hovorí aj kronikár Helmold, ktorý zapísal mnohé pohanské tradície počas prebiehajúceho pokresťančovania:
„Majíce různotvaré bytosti bohů, jimž pole, lesy, žaly i rozkoše přidělují, uznávají, že jeden bůh na nebesích ostatním vládne, a jsa velmi mocný, toliko o nebeské věci pečuje, ostatní pak bohové, majíce přiděleny jiné úkoly, poslouchají ho. Z krve jeho prý pošli, a každý z nich tím je vznešenější, čím bližší je onomu bohu bohů“
Svarog a jeho uctievanie v minulosti
Vedomie o slnečnom bohu, ktorý sa nazýval Svarog bolo medzi Slovanmi rozšírené, no aj napriek tomu sa nedochoval záznam o priamom uctievaní Svaroga ako slnečného boha.
Možno je to práve tým, že sa tento boh po dokončení svojho diela stiahol do úzadia. Možno je aj tento fakt jedným z dôvodov, prečo neodpovedá na prosby ľudu. Namiesto Svaroga ale máme záznam o uctievaní Svarožiča, ktorý je pravdepodobne synom Svaroga (kráľ – kráľovič).
Unavený boh v súčasnosti
Svarog je u mňa považovaný za boha stvoriteľa, bez ktorého by nebolo ničoho. No zároveň je aj bohom, ktorý sa o ľudské počínanie vôbec nezaujíma a na svoje miesto dosadil Dažboga.
To, že je Svarog pasívnym bohom ale neznamená, že by sme na neho mohli zabudnúť. Veď je to práve Svarog, ktorý ukul vesmír a dovolil vzniknúť nám ľudom, ale taktiež aj bohom, ktorým vďačíme za pomoc v našich životoch.
Použitá literatúra
Návrat Slovenov v duchu a slove, Miro Žiarislav Švický, Vydavateľstvo DIVA, 2014, ISBN 978-80-971550-1-8
Perun, bůh hromovládce, Michal Téra, Pavel Mervart, 2017, ISBN 978-80-7465-253-0
Obrazový materiál
Svarog, ilustrovala Dominika Sykora (titulná fotka)