Rozjímanie “do kola”

Je tomu už asi rok, čo každodenne meditujem. Počas jednej meditácie prišlo videnie, ktoré mi ukázalo, ako podporiť vnútorné procesy v tele. Neskôr som túto techniku pozmenil a ukázalo sa, že je platná aj pri snahe o opätovné napojenie do zdravého kola. 

O funkčnosti rozjímania a dychových cvičení a klapkách človekov

Asi pred pol rokom som jednému človeku vravel, nech skúsi na svoj problém rozjímať. Dostalo sa mi mlčania a čudného pohľadu. Teraz ten istý človek vraví, že robí dychové cvičenie, že mu odporúčili u doktora. Keď som mu povedal, že mu to pomôže aj na ostatné ťažkosti a že ako má robiť, tak opäť som dostal tento pohľad. A možno za rok príde, že mu to odporúčil iný doktor. A možno je to lekcia, aby dotyčný prijal aj “inú pravdu”. 

Dychové cvičenie 

Ideálne je robiť ho vonku, ak ste na dedine, či máte tichú záhradu. Sadnite si a prekrížte nohy, 3x sa hlboko nadýchnite a vydýchnite. Zavrite oči. Dych nechajte ísť svojim rytmom a snažte sa vnímať okolitú prírodu, spev vtákov, zurčanie potoka, cvrkanie cvrčkov, poryvy vetra. Ak je podnetov príliš veľa, sústreďte sa na jeden z nich a snažte sa o súlad. Potom sa myseľ začne napájať aj na ostatné. Započúvajte sa do vybraných zvukov, či zvuku, a predstavte si veľké kolo. Každý zvuk tam patrí. Patríte tam aj vy. Kolo sa pomaličky točí, točíte sa tiež a spolu s vami aj všetky bytosti. Ak vám mysel začne odcházať, prehĺbite nádych, nechajte myšlienku plynúť a zľahka si uvedomte, že ste súčasťou celého sveta. Môžete aj otvoriť oči, pozrieť sa na svet, ktorý ste doteraz iba počuli. Precítenie sa zvýši. 

Takto rozjímať môžete ráno, počas dňa, no moje odporúčanie je večer, keď sa už ukľudníte a ukľudní sa aj prípadný ruch. V terajších teplých mesiacoch sa to dá aj vonku, nočné zvuky prírody napomáhajú, pretože sú spravidla jemnejšie. 

Ako často možno takto rozjímať? Líši sa to u každého. Tak, aby ste sa zosúladili, no zároveň tak, aby sa to nezunovalo. Spočiatku je treba viac, neskôr, keď sa už dostavia výsledky, možno deň vynechať. Alebo meditáciu obmedziť na pár minút, kedy si pred spánkom uvedomíte to, že ste súčasťou veľkého kola. 

Čo taká meditáciu učí? 

V prvom rade učí človeka k úcte a zodpovednosti. A ostatok príde vtedy, keď sa posilní duch a spomínané vlastnosti. Otvorte sa a nechajte sa viesť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.