Hodnoty novopohanov

Dovolím si povedať, že mnoho, ak nie každý novopohan sa hlási k niečomu, čo sa z dnešného sveta vytráca a ba aj sa už vytratilo. Ale stále je tu malá skupinka ľudí, ktorá pomaly narastá a a ktorá sa snaží napojiť sa na prastaré hodnoty, vznešené hodnoty. Samozrejme, všetci sme len ľudia a nie vždy sa to darí. Tak to bolo aj v prastarej spoločnosti a my vieme, že ľudia si cenili čestných ľudí a slovo malo úplne inú hodnotu.

A aké sú tieto hodnoty?

 

Česť:

V dávnej pohanskej spoločnosti, slovo zohrávalo veľkú úlohu v bežnom, ale aj politickom živote. Keďže nebolo písma, ľudia sa dohadovali a prisahali slovom na bohov a to, akú mal človek povesť ho robilo váženým a žiadaným. Ak človek mal povesť klamára a nedržal slovo, nikto mu nedal za pravdu a to aj v prípade, že ju mal.

Dnes je tu doba, kedy na sila slova už stratila význam. Zlato, peniaze a ďalší novodobý mamon, len im môžete veriť. Nikto už slovu nedáva význam, česť sa nenosí. Málokto si váži čestného človeka. Ten je väčšinou vytlačený na okraj spoločnosti, a len málokto si ho váži.

 

Vytrvalosť

Vytrvalosť je to, čo dnešnému človeku chýba. V minulosti nikomu nespadlo nič len tak z neba. Ľudia si museli všetko vydrieť a na to potrebovali neraz prekonať ťažkosti doby, ktorú si pohodlní ľudia dneška nevedia ani len predstaviť.

Ani dnes nám ale všetko nespadne len tak, no všetko je ľahšie. Aj teraz je život boj. Ak kráčame za nejakým cieľom, vždy sa nájdu nejaké prekážky. Cení sa ten, kto sa nevzdá.

 

Sila:

Asi ste si už všimli, že každý bod nejako súvisí s každým. Minulosť bola ťažká, ľudia nemali nič, žiadnu techniku. Všetko si museli zadovážiť sami. Aby toho ešte nebolo málo, pripomeňme si početné vojny, ktoré sa v minulosti viedli. Neviem si predstaviť, či by sme to mi, moderní pohania vôbec prežili, aj keď sa často bijeme do pŕs.

 

 

Dnešná doba je ale iná, bojujeme dnes, nie v 8. storočí. Často ale svoj boj ľudia nezvládajú. No v minulosti nebolo miesta pre slabých ľudí. Nikto si ich nectil, často boli vytlačený a odsúdení na smrť.

 

Láska:

Láska k rodnej zemi, rodine, priateľom. Dnes si už málokto váži a má rád svoju Zem. Takto to aj vyzerá.

Samozrejme, ako som už v úvode písal, všetci sme ľudia a aj medzi novopohanmi sa nájdu jedinci, ktorým tieto hodnoty nehovoria nič. No mnoho pohanov sa snaží tieto hodnoty čo najviac aplikovať do svojho života a robia pre to veľa. A to sa v dnešnom svete nevidí, aj pre toto sme iní ako moderný prúd.


Zdroj obrázkov:

Sviatolsav

Titulná fotka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.