Svet slovanských bohov a démonov

Slovanská pohanská viera pozná mnoho duchovných bytostí. Menovite to môžu byť domoví duchovia, lesné bytosti, víly, rusalky, poludnice a iné. Samozrejme, nesmieme zabudnúť na bohov. Ako to ale v duchovnom svete funguje? Prečo uctievame aj domových duchov, keď predsa uctievame aj Bohov?

 

Vysvetlenie sa nám ukazuje v rozprávaniach ruského kresťanského letopisca Nestora, ktorý opisuje návštevu šamana takto:

 

“Čaroděj znovu začal volat běsy. Běsi ním házeli a ptali se Novgoroďana, proč přišel. Pak se Novgoroďan začal ptát čaroděje: “Proč se běsi bojí toho, jehož kříž nosíme na sobě?” Odpověděl mu: “To je znamení nebeského boha, kterého sa naši bozi bojí.” Novgoroďan se zeptal: “Jací jsou vaši bozi, kde žijí?” Odpověděl: “Naši bozi žijí v propastech. Mají černou podobu, křídla a ocas; vystupijí i pod nebe a poslouchají vaše bohy. Vaši bozi jsou na nebesích. Když někdo z vašich lidí zemře, je vynesen na nebe, když umírá někdo z našich, je odnášen k našim bohům do propasti. “

 

Nuž, možno sa vám to zdá trošku hrôzostrašné a možno sa trochu bojíte, že kresťania predsa len majú pravdu.

Váš strach ale nie je opodstatnený. Letopisec, ktorý príbeh rozpráva je kresťanom a tak sa mu tento mytologický príbeh hodil do jeho kresťanského diela. Každopádne v ňom nachádzame pohanské ozveny a vďaka nemu môžeme nahliadnuť do sveta dávnych bohov.

 

Rozdelenie sveta duchovných bytostí:

Tento príbeh nám presne ukazuje, ako fungoval svet bohov a vyšších bytostí.  Svet bohov a vyšších bytostí by sme mohli rozdeliť na viacero častí.

Perún
Perún

 

Najvyššia vrstva:

V tejto vrstve sa nachádzajú vysoké bytosti, teda mocní bohovia, ktorí sú priamo zúčastnení na tvorení. Konkrétne tu môže patriť Svarog, nebeský kováč ktorý ukul hviezdy a aj naše slnko a neskôr sa stiahol do úzadia. Podľa osobných skúseností viem, že títo bohovia sa o človeka nezaujímajú, lebo majú iné starosti a pre nás sú tu nižšie vrstvy.

 

Vyššia vrstva:

Potom ako Svarog dokončil svoje dielo, stiahol sa do úzadia. Jeho plamenné miesto zaujal jeho syn, Svarožič. Tu môžeme pekne vidieť, súvislosť medzi Svarogom a Svarožičom, podobne ako medzi kráľom a kráľovičom.

Do tejto skupiny patria bohovia, ktorí vzišli s počiatočných prabohov. Nedovolím si ich tu takto menovať, pretože jednoznačný dôkaz je iba syn Svarogov.

Táto vrstva bohov už ľuďom pomáha. Síce nemusí byť stále prítomná, pretože títo bohovia majú na starosti väčšie územia a javy a niekedy ich to môže zamestnať až príliš.

 

Nižšia vrstva:

Do tejto vrstvy patria nižšie bytosti. Môžeme sem smelo zaradiť domových duchov, víly, čertíkov a rôzne lesné bytosti. Domoví duchovia, hospodárici, čertíkovia v peci trávia s ľuďmi najviac času. Ich pôsobisko sa často viaže na jediné úzke miesto a preto ich môžeme vídať a prosiť ich o ochranu.  

Ak máte dobrý vzťah s duchmi, nemusíte sa obávať ich vrtochov a môžte sa na nich spoľahnúť. Navyše, ak sa stane, že sa práve bohovia nepozerajú alebo neusmievajú, títo malí “bôžici” ich môžu na chvíľu zaskočiť.

Víla patrí medzi nižšie bytosti

A keďže sú tieto bystosti nižšie, ako bohovia sídliaci na nebesiach, napríklad taký hromovládny Perún si ich môže kedykoľvek zavolať a prikázať im niečo.

A že to nie je tak? Koľko rozprávok nám hovorí o prítomnosti čertov, lesných bytostí? Koľkokrát obchodovali s ľuďmi? Koľkokrát niečo ľuďom dali, keď pre nich niečo urobili? Nuž, určite je tých rozprávok viac, ako rozprávok s bohmi.


Zdroj:

Vyprávění o minulých letech, aneb Nestorův letopis ruský, Michal Téra, Pavel Mervart, 2014, ISBN 978-80-7465-119-9

Obrázok modiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.