Mokoš, matička Zem

Sila štipľavých mrazíkov je nateraz preč a najmenšie, no najdôležitejšie bytosti Zeme sa pomaly prebúdzajú k novému životu. Nové Slnko už značne nabralo na sile a jeho lúče zahrievajú stuhnuté kosti zvierat. Príroda ožila a rastliny sa naťahujú k Slnku. Z útrob zeme prúdi do koreňov rastlín nespútaná plodivá sila, vďaka ktorej rastlinstvo vydá svoje rozmanité plody. 

Postavenie bohyne Mokoš v minulosti

A postavil na návrší opevněného dvorce modly: Perunovu ze dřeva, hlavou jeho ze stříbra a vous ze zlata; také Chorsovi Dažbogovi, Stribogovi, Simarglovi a Mokoši. [1]

Mokoš
Idol na Mokošíne

O dôležitom postavení bohyne Mokoš svedčí aj to, že bola jedinou ženskou bohyňou v Kyjevskom panteóne. Slovo Mokoš sa odvodzuje od koreňa -mok, čo poukazuje na jej vlhkú podstatu (mať syraja zemľa). Vlhkosť sa tak isto spája so sexualitou a plodnosťou.  Zaujímavý je aj iránsky výraz mákhá=veľká. Práve tieto atribúty priradzujú bohyňu Mokoš ku akejsi slovanskej verzii kultu matky Zeme. Mokoš teda bola vyslovene ženskou bohyňou a uctievali ju najmä ženy.


O význame a sile tejto bohyne svedčí aj zápis zo 16. storočia, ktorým sa kňazi žien spytovali toto:

 

Modlila ses k vílam, k Rodu a Roženicím, k Perunu, k Chorsu a k Mokoši? [2]

 

Predpokladá sa, že Mokoš bola jednou z bohýň, ktoré volali ženy na zakázané  nočné sabaty, kde ich bohyňa a jej duchovia učili mágie. Tieto slávnosti sa niesli v duchu bujarých osláv, kde nechýbali ani sexuálne motívy na znak oslavy plodnosti.

 

Bohyňa Zeme, jej sféry vplyvu a uctievanie v súčasnosti

Na základe porovnávania sa zistilo, že Mokoš môžeme prirovnať ku škandinávskej bohyni Freyi. Vďaka tomu sa predpokladá, že Mokoši bol zasvätený piatok (frei tag.) Mokoš je teda patrónkou Zeme, bohyňou plodnosti, sexuality a pravdepodobne aj mágie.

Mokoš výšivka
Výšivka blížencov pravdepodobne súvisí s bohyňou Mokoš

 

V súčasnosti je Mokoš ctenou bohyňou.Obzvlášť si ju ctím ja, keďže aj moje slovanské meno úzko súvisí s patrónkou Zeme. Som Zemislav a teda ten, ktorý slávi a ctí si Zem, teda bohyňu Zem vo svojej podstate.

 

Použitá literatúra

[1]Perun, bůh hromovládce, Michal Téra, Pavel Mervart, 2017, ISBN 978-80-7465-253-0, s.122


[2]Perun, bůh hromovládce, Michal Téra, Pavel Mervart, 2017, ISBN 978-80-7465-253-0, s.122


Návrat Slovenov v duchu a slove, Miro Žiarislav Švický, Vydavateľstvo DIVA, 2014, ISBN 978-80-971550-1-8

 

Obrazový materiál

Titulná fotka, The Goddess Mokosh Concept, ilustroval Darth Vanya

Výšivka

Mokoša na Mokošíne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.