O autenticite kolovratu a jeho zneužívaní
V podstate je jedno, či kolovrat je, alebo nie je etnický pohanský symbol. Obe teórie – kolovrat je etnický symbol a kolovrat nie je etnický symbol, v sebe nesú kúsok pravdy, ale aj hodný kus subjektivity, ktorá je hojne prítomná aj v tomto nevedeckom článku.
O histórii kolovratu
Viera v Kolovrat je silná, často aj trošku premotivovaná, preto nie každému sa páčia všetky teórie. Preto ak sa pozrieme na dolu priložený obrázok, vidíme tam dve spojené svastiky (hákové kríže), ktoré sú základným prvkom novodobého kolovratu.
“Dizajn” novodobého kolovratu je ale upravený, resp. vynovený a tak nemôžeme rozprávať o jeho 100% historičnosti. Dizajn kolovratu, ktorý sa používa dnes prichádza až dávno po pretrhnutí pohanskej línie. Nie všetko, čo sa tvári ako staré a archaické, je v skutočnosti staré a archaické. To je dôvod, prečo si treba informácie overovať a prehodnotiť aj názory, ktoré sú proti osobnému presvedčeniu jedinca. Dnes sú kvôli tejto povrchnosti v móde rôzne náuky, ktorým som sa venoval v inom článku.
Kolovrat ako súčasť môjho znaku
Prečo teda používam symbol, ktorý je “novodobý výmysel” ako súčasť loga môjho projektu, ktorý sa venuje etnickému pohanstvu? Síce táto podoba pohanstva má najbližšie k historickému pohanstvu a hraničí až z rekonštrukcionalizmom, odpoveď je jednoduchá. Aj novodobé pohanstvo má svoje novinky, preto sa aj nazýva novopohanstvo. Doba Veľkej Moravy a Kyjevskej rusi je preč, žijeme iné životy ako naši predkovia.
Napriek tomu, že kolovrat nie je 100% archaický symbol Slovanov, tak sa tento symbol stal poznávacím znakom novodobého pohanského hnutia. Každý kto vidí tento symbol, hneď spoznáva “svojho brata vo viere”. Preto je tento znak aj súčasťou môjho blogu.
Kolovraty zneužívané extrémistami? Len módna vlna!
Vyznávači krajných hnutí, ale i nefalšovaný nácek, je v dnešnej spoločnosti problémom. Presne takým problémom, ako každá myšlienka zatlačená do extrému. Pravdou ale je, že vyznávači tejto “subkultúry” ale radi používajú rôznu symboliku.
Spomeňme si na to, kedy bol krajný nacionalistický režim, tj. Slovenský štát postavený na kresťanskom základe. Neonacisti, často velebiaci tento režim prevzali túto ideu a svoje nenávistné prejavy často ukrývali za znamenie kresťanského kríža, kresťanského symbolu obety boha pre ľudí, veď nebolo to tak dávno. Prežitky sú tu aj dnes.
V móde je ale novopohanstvo, preto aj krajné hnutia odkladajú kríže a vyťahujú pohanské symboly (možno po vzore fascinácie 3. ríše pohanstvom) a nastáva problém, skutočný problém pre skutočných vyznávačov etnickej tradície. V čom spočíva?
Kolovrat v príručke štátneho orgánu?
Kolovrat a iné symboly sa dostali do príručiek a ohrozený je aj človek, ktorý nemá s nacizmom nič spoločné. Ale taký človek sa nemusí báť, lebo má čisté svedomie. Odsúdenie za extrémizmus musí byť preskúmané a to skúmanie prebieha dlho. Ak štátne orgány zistia, že dotknutý človek je len vyznávačom novopohanstva, nie je žiaden problém. Ak si symbol zavesil na krk nácek, ten sa vykrúti len ťažko.
Samozrejme, niekedy môže ľudský faktor zlyhať a problémy sa zvalia na nevinného, to sa ale stáva aj v iných prípadoch. Táto príručka extrémizmu má ale jednu výhodu – skutočné pohanstvo sa očistí od ľudí, ktorý iba zneužívajú jeho symboliku.
Na záver už len dodám, že priaznivci krajnej pravice často menia svoju symboliku a je len otázkou času, kedy zložia kolovrat a prejdú na niečo iné. Netreba sa preto báť a prečkať toto obdobie. Všetkým prizanivcom krajnej ideológie a všetkým geneticky čistým jedincom: Žiadna viera nie je čistá, vedzte, že ani tá slovanská. Aj v nej sú prímesi iných kultúr.
Slované rozvíjeli svou kulturu a my jsme pořád Slované, tak proč bychom ji nemohli rozvíjet dál ? Kolovrat přivedl spoustu lidí k jejich původní víře, takže svou funkci plní dobře.
Nacek je zahranicne slovo, v preklade narodniar – clovek co ma rad svoj narod mozno ho preferuje pred inymi narodmi. To neznie az tak zle a urcite nie extremne. Rozlisoval by som ci tento narodniar chce vyhladit ine narody alebo len zabezpecit svoje historicke uzemie pre seba, svoju rodinu a svoj narod. A takychto nackov-narodniarov je aj v SR mozno 99%. Nikto nesniva o svetovej velmoci Slovensko.
Nácek je všeobecně používaný výraz pro sympatizanta extrémní pravice a věřím, že právě v tomto smyslu jej Zemislav použil i v tomto článku
Ty negramotný retard,
slovo „nácek“ rozhodne nie je v preklade „národniar“. Slovo nácek určite nie je odvodené ani od slova nacionalizmus. Pochádza to zo slova „NACIZMUS“, čo je skrátene národný socializmus – a tu presne končí všetká racionalita, pretože vysvetľovať človeku v 21. storočí pojem nacizmus je asi ako vysvetľovať niekomu čo je to východ slnka.
Ale pre tvoje extrémne ignoranstvo ti to v skratke vysvetlím: národný socialista má presnú definíciu a je to totalitná ideológia. Oproti tomu nacionalizmus sám o sebe je len teória spájania sa na jednom území pod určitými spoločnými znakmi.
Národniarstvo, alebo inak, vlastenectvo, je práve ten pojem, ktorý si hľadal a ktorý si možno chcel použiť – a nemá nič spoločné s tvojimi nacistickými vlhkými vzormi. Vlastenectvo je obyčajná spolupatričnosť k vlastnému národu, nič viac, nie je to nacizmus, nie je to nacionalizmus a nie je to ani nič iné.
Navyše, preferovanie „vlastného národa na úkor iných“, čo podľa tvojej medvedej hlavy nie je nič zlé, to sa volá ŠOVINIZMUS. A vychádza z vyhrotenej ideológie nacionalizmu.
To len pre poriadok v tvojom pojmovom guláši. Dúfam, že rovnako zmätený nebude aj tvoj svetonázor, lebo podľa týchto riadkov si dokázal, že si len jednoduchý a úbohý jedinec.
Zdar Zemislave,
Myslím že jsme si už psali v jedné skupině na FB – už v ní nejsem. Ač jsem Asatrujin plně se opět stotoznuji s tvými náhledy a poznatky s věcmi, se kterými se i v Asatrú potkáváme také.
Základ jakéhokoliv společenství, které chce nějak fungovat musí být filtrování a výběr lidí jinak to nedopadne nikdy dobře.
Bylo to opět super čtení jako obvykle díky ti za to 🙂