Čo znamená návrat k prírode?

Prírodné národy sú mýtus. Či? Pravda je niekde medzi a definícia pojmu “prírodný národ” môže mať viacero uhlov pohľadu. Pravda je ale taká, že aj tie národy, ktoré sme považovali za prírodné, nemali problém zrezať strom, ba dokonca i celé hektáre lesov. Spätosť s prírodou znamenala niečo úplne iné, ako je tomu dnes.

 

Sme súčasťou prírody

Možno sa to dnes nezdá, možno je to vplyvom púštneho jedu, ktorý dal prírodu k úžitku človeku – len naoko. Sme súčasťou prírody, či sa nám to páči, alebo nie. Sme závislí na plodivej sile, na živloch, na kyslíku, ktorý nám dáva kedysi posvätný les. Dnes sú lesy len trhovou jednotkou, čiara je preťatá a človeka sužujú reakcie nahnevanej matičky Zeme. Niekto sa čuduje a niekto vie, prečo je to tak.

 

Čo znamená byť súčasťou prírody?

Nie, byť súčasťou prírody neznamená byť vegánom, alebo láskyplným človekom, ktorý narieka pri každej mŕtvej súčasti prírody. Byť súčasťou prírody znamená to, že si z prírody budeme brať príklad, že sa z nej budeme učiť, že sa oddáme jej živlom, jej obdobiam a jej zákonitostiam.

V prírode je lov a smrť bežná, je tu daný reťazec – mačka zabíja myš, no i mačka je pre niekoho potravou. V prírode je každý deň boj o prežitie, prežije len ten, kto sa nevzdá, kto je pripravený – kto v sebe má tu silu. V súboji o potravu tj. o holý život bojuje každý s vypätím všetkých síl, i keď väčšinou sa púť pre niekoho v takomto súboji končí.

Rozdiel, ktorý by sme ale mali okamžite pochopiť je v tom, že zatiaľ čo človek loví  z rozkoše, zvieratá lovia, aby zabezpečili pokračovanie rodu. I mačka keď je sýta, neloví len preto, lebo druhá má viac.

 

Nie je už neskoro?

Hoc si možno naši predkovia neuvedomovali že to, čo robia, prinesie aj následky často neblahé, my si to už aj vďaka modernosti doby vieme uvedomiť. My dnes vieme, že obžerstvo nie je dobré, ani holý konzum, no predsa to robíme. Stále vyhadzujeme to, čo je ešte dobré, len preto, lebo nejaká troska si vzala na kameru niečo iné. Keby im ale bolo tak dobre, ako sa prezentujú, nepáchajú v temnote svojich apartmánov samovraždy. Všetko je to len ilúzia.

 

Každý sa môže zmeniť

Radšej teraz, ako nikdy. Nie, ani ja nekonám tak, ako by som mohol. Stále je čo zlepšovať. Netvrdím, ba ani sa nehrám ako niekto na dokonalú bytosť. Som len pocestný, ktorý sa uvedomil. Nerozhadzujem odpadky, snažím sa obmedziť konzum. Ak by to urobil každý, hneď by sa tu žilo inak. Stačí malá zmena a výsledok sa hneď prejaví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.