Kult predkov a kresťanskí predkovia

Prastará viera a kult predkov

Slovanská viera bola z veľkej časti kultom predkov. Starí Slovania verili, že predkovia sa zúčastňujú obradov a dôležitých rodových udalostí  alebo sú prítomní pri preberaní dôležitých otázok a mnohých ďalších činností, ktoré mali vplyv na budúcnosť rodu, či celej dediny. Tak isto mohol gazda, správca majetku po svojej smrti ostať v dome, aby aj po smrti mohol chrániť svoje potomstvo. Dôkaz o tom, že kult predkov bol mocný je aj to, že ešte donedávna sa pri výnimočných sviatkoch nechávalo miesto pri stole, ktoré bolo určené predkom.

 

Kult predkov v súčasnosti

V posledných rokoch prastará viera Slovanov opäť ožila a záujem a rodnú vieru narastá. Aj novodobá podoba prastarej viery si ale zachovala silný kult predkov a tak si mnoho pohanov, či už z radov starších, alebo mladších kladie otázku, ako sa klaňať predkom, keď už tu máme celé generácie kresťanských predkov. Títo kresťanskí predkovia určite nesúhlasili s myšlienkami, že existujú aj iní bohovia a tieto myšlienky považovali za satanské bludy ešte viac, ako súčasní kresťania. Ako sa teda postaviť k uctievaniu predkov?

Nemôžeme zavrhnúť niekoho, komu vďačíme za život

V prvom rade, predkov sme si nevybrali a sú to práve predkovia, ktorým vďačíme za život. Keby niekto zabil celé generácie našich kresťanských predkov, nežili by sme. Nebolo by nikoho, kto by obnovoval rodnú vieru. Veď položme si ruku na srdce, koľkí z nás majú kresťanských rodičov? Koľkí z nás boli riadne pokrstení a vychovávaní “po kresťansky”?

Pravda je taká, že sem patrí obrovské množstvo novopohanov.

Tak isto si nemôžeme povedať, že toho predka si uctím a tohto už nie, lebo mal iný názor ako ja. Áno, je pravdou, že s mnohými by sme sa asi nezhodli a keby sme žili medzi nimi, dostali by sme riadu za ucho, keby sme začali kázať o iných bohoch. Keby len zaucho…

Nesmieme tak isto zabúdať na to, že úcta to nie je to, že aj keď niekto hovorí vyložené lži, tak budeme ticho, lebo si ho ctíme.

Ako vnímam súčasný kult predkov ja a ako sa ku mne stavajú predkovia

Kult predkov je aj u mňa silným prvkom všetkých obradov. Predkovia sú prítomný na každom obrade, ktorý si sám pre seba vykonávam. Pozvánku ale adresujem všetkým mojim predkom, nie len tým z pohanských dôb. Volám predkov a tí prichádzajú. Kladiem obetu predkom bez rozdielu, či prídu pohanskí, alebo kresťanskí predkovia.

Možno si kresťania povedia, že to chodia len tí z čias temnoty. No sklamem vás. Často cítim prítomnosť kresťanských predkov. Zvyčajne na Pamiatku zosnulých, keď prídem k hrobom kresťanských predkov, cítim ich prítomnosť. A nie je to prítomnosť, ktorá by ma pálila, lebo ku kresťanom prichádza pohan. Je to prítomnosť, ktorá mi vraví, že predkovia sú pri mne a darmo je medzi nami obrovská priepasť či už viery alebo medzisvetia. Cítim, že vôbec im tá moja viera neprekáža, veď konieckoncov nikto nevie s istotou povedať, či sú v kresťanskom nebi, alebo v Slovanskej Navii.


Zdroj obrázkov:

patheos.com

pt.klear.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.