Duchovno v duchu ukryté?

Minule som sa pri prechádzke lesom zamyslel nad tým, ako som sa vlastne k slovanstvu dostal a ako som sa za ten čas zmenil, resp. vyvinul. Vôbec som ale nečakal, že zistím tak zaujímavú vec.

Na začiatku bol pokus

Ani si už veľmi nepamätäm, ako som sa k viere Slovanov dostal . Viem, že som sa dozvedel o tom, že existujú aj iní bohovia ako púštny boh Izraelitov. Ako som to mal uložené v pamäti, no nijak som túto znalosť nevyužíval. Až raz, prišla búrka a silný dážď, no ja som ale iné plány. Vedel som, že Perún, vládca hromu to ovláda a tak som skúsil. Nečakal som od toho nič. No zmena prišla, lejak prestal vtedy, keď som to ja potreboval. A vtedy som si uvedomil, že aj keď som nič nečakal a “len tak som žiadosť vystrelil do vzduchu”, pomoc prišla. Uvedomil som si, že predsa musí mať Perún istú moc a nie je to ten, ktorý má oči a nevidí, má uši a nepočuje– dielo rúk, ako mi kázala Biblia.

Nuž, tak som si niečo prečítal, strohé informácie z internetu, jednu knižôčku a bolo. Nič viac. Začal som chodiť do lesa, počúval som reč stromov, rozjímal. Niekto by povedal (veď aj také bolo), že som blázon. Utvoril vlastné ponímanie duchovného sveta. Všetko fungovalo, malo zmysel. Odkiaľ sa to vzalo, je teraz jedno.

Duchovno ako mali predkovia?

Ako čas išiel, zaobstaral som si viac literatúry, začal študovať a pomaly som zisťoval, že duchovno, ktoré som si takpovediac sám vybudoval, je v podstate takmer rovnaké, aké sa pripisuje pohanským slovanom. Samozrejme, inak som to vyjadroval, používal iné prirovnania, no keď som si to preložil do jednoduchej roviny, bolo to takmer identické. Odkiaľ to mám? Odkiaľ sa to vzalo? Ako je vôbec možné, že keď som neprečítal skoro nič, prišiel som skoro na to isté, čo náš pohanský predok? Línia pohanstva bola preťatá, ja som potomok kresťanov. Odkiaľ sa to teda vzalo?

Mal som to ja v duchu, alebo mi to našepkali Bohovia a predkovia? Alebo to máme v génoch, je to náš program?

Neviem, dôležité je, že sa to ku mne dostalo a nepotreboval som žiadneho duchovného učiteľa. Jediné, čo som potreboval, bol len slobodný duch a ten to už na svojej púti zahliadol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.