Bôžikovia, prečo ich uctievať?

Bôžikovia, spoločníci našich predkov

Bôžikovia. Naši predkovia ich poznali veľmi dobre. Niekedy mal každý dom svojich bôžikov. Takýto bôžik sa volal Hospodárniček. Tento kult mal miesto aj obytnom priestore domu. Je známe, že v rohu izby bolo miesto pre bôžikov a bohov a ich sošky. V kresťanských časoch sa verilo, že ochrancovia domu, malý bôžikovia sídlili pod prahom domu. Pravdou je, že tomu tak bolo ešte donedávna. V súčasnosti sa ale na tieto nižšie bytosti akosi zabudlo, inak nie je ani medzi súčasnými pohanmi, ktorí uznávajú hlavne božstvá. 

U mňa to bolo podobné. Najprv som uctieval len veľkých bohov ale postupom času sa mi bôžikovia akosi sami prikradli do obradu a života a tak som začal vnímať ich prítomnosť. Postupom času ako som ich vnímal, mal som nutkanie s nimi nadviazať nejaký bližší vzťah. A tak prišli na rad malé obetiny a bôžkov som si naklonil. Či už v lese, alebo v blízkosti domu.

Natrafiť na bôžikov môžete všade. Bytosť bôžikov ale nie je jednoduchá. Ich povaha je vrtošivá a radi sa na ľuďoch zabávajú a robia neplechu, napríklad strašením. O tom nám povedia aj mnohé rozprávky.

Prečo ich uctievať?

Prečo ale uctievať tieto bytosti, ktoré sú nazývané bôžikmi? Nuž, odpoveď je hneď v ich názve. Bôžik, zdrobnenina slova boh. Teda tieto bytosti nevládnu takou silou ako veľký bohovia, ale isté božské sily majú, veď inak by sa tak nevolali. Ďalší dôvod je tiež ukrytý v názve- Hospodárniček. Ak chcete, aby vám táto záhadná bytôstka pomohla, musíte ju rešpektovať a patrične si ju uctiť. A tak vám bude Hospodárniček pomáhať v hospodárení.

Dôvod prečo uctievať tieto nižšie sily je teda rovnaký, ako dôvod, prečo si ctiť veľkých bohov. Tak ako bohovia, tak aj bôžikovia dokážu zasiahnuť a ovplyvniť naše životy. Veď, nie vždy sa bohovia pozerajú a vtedy nám môžu pomôcť práve oni. Ak to má ale byť dobrý vplyv, musíte si ich ctiť. A či vám vari pomôže niekto, na koho ste doteraz pľuli?


Zdroj obrázkov:

Domovoj

Soška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.