Kovid na mieru ušitý, aneb pandémia očami prírody
Všetko zlé je na niečo dobré. Inak to nie je ani v prípade kovid pandémie, ktorá sa šíri svetom a postupne nabúrava všetko, na čo sme boli zvyknutí. Niektorí nevedia čo od nervov, lebo naraz musia sedieť doma, či už sami, alebo s rodinami. Niekomu zas vadí obmedzenie akejsi osobnej slobody. Čo nám ale toto všetko ukazuje? Čo je dobré na tak vážnej situácii?
Kovid priniesol lockdown a ten priniesol zníženie emisií
V čase vrcholenia prvej vlny pandémie vo svete sa médiami šírili správy, ako sa kde tu navrátili ryby, inde zas delfíny [1]. Či už je táto správa pravdivou, alebo nie, nie je podstatné. Podstata je v tom, že vďaka obmedzeniu pohybu ľudí došlo k vyčisteniu vody, ale hlavne ovzdušia, čo dokazuje aj satelitný záznam [2]. Zaujímavé sú aj údaje európskej environmentálnej agentúry [3], ktorá poukazuje na zníženie oxidu dusičitého.
Okrem priameho pozitívneho dopadu na životné prostredie sme boli svedkami správ, ktoré poukazovali na tzv. lety duchov. Išlo o lietadlá, ktoré aj napriek svojej prázdnote leteli tak, akoby boli plné pasažierov. V tomto prípade išlo zbytočnú klimatickú záťaž, spôsobenú najmä legislatívou[4], ktorá s podobnou situáciou nerátala a ktorá bola zameraná iba na efektivitu letovej prepravy. S touto efektivitou samozrejme súvisí ziskovosť, ktorá je neraz prvotným spúšťačom procesov vedúcim k zbytočnému zvyšovaniu ekologickej stopy človeka.
V čom sa poučiť z krízovej situácie?
Cieľom článku nie je vyčerpať čitateľa grafmi, tabuľkami a vedeckými dátami. Uviedol som preto len zlomok dát, ktoré poukazujú na pozitívny vplyv zníženej mobility na naše spoločné životné prostredie. Cieľom článku je poukázať na možné východiská z ekologickej katastrofy, ktorá je takpovediac za dverami.
Ak vidíme, že znížená mobilita je nápomocná v snahe o zvrátenie ekologickej katastrofy, prečo sa neusilujeme o jej zreálnenie v bežnom živote? V prvom rade nemusí ísť iba o to, aby sme odložili autá a začali chodiť pešo. Samozrejme, aj toto je jeden z krokov, ktorý je podľa môjho názoru nevyhnutný, hoci nás automobilky budú presviedčať o opaku a budú sa nám pokúšať predať svoje akože ekologické autá [5], len aby si udržali svoj zisk. Mobilitu znížiť potrebujeme a to je fakt, ktorý potvrdila aj pandémia.
Zdravším krokom k znižovaniu emisií by ale mohla byť zmena legislatívy, ktorá by priniesla podporu slovenských výrobcov, ale najmä malých (rodinných), lokálnych výrobcov. Musí byť viac než jasné, že mlieko, vajce, paradajka či nohavice od suseda vyprodukujú menej emisií, než ako keď si ich kúpime zo zahraničia. Dnes to už nie je politika voľného obchodu, ktorá je prekážkou, ale lobing nadnárodných korporácií, ktorým podpora lokálnych pestovateľov znižuje zisky. Ak má byť Európska únia lídrom na zelenej ceste, musí sa táto politika zmeniť. Musíme byť zelenší ako stromy, aj keď naša vláda po voľbách svoj názor zmenila [6]. Kedy, ak nie v dobe v ktorej ľudia prichádzajú o štandardné živobytie? Týmto by sa mohla zaoberať aj klimatická petícia, ktorá síce bojuje za nižšie emisie, ale reálne riešenia neuvádza, škoda.
Podpora lokálnych pestovateľov neznamená len to, že si kúpime potraviny z dvora. Mnohí by možno skúsili pestovať si vlastné, čo by napomohlo k zmene vnímaniu krajiny a následnej angažovanosti v tejto problematike, nakoľko problém mnoho ľudí vníma až vtedy, keď sa ich bytostne týka, to už ale býva často neskoro. Dnes je to možno ešte stále len téma, “ktorou úradníci terorizujú ľudí”. Ďalšími krokmi by mohlo byť prehodnotenie výroby a spotreby, ktoré som opisoval v predchádzajúcom článku [7].
Toto všetko vedie k jednému termínu – sebestačnosť. Keď prišla pandémia k nám, obchody praskali vo švíkoch a ľudia čoskoro zistili, že nie všetko je samozrejmosťou a nie všetko je akoby mávnutím ruky v regáloch nákupných centier. Zistili sme, že nie sme najmocnejším druhom planéty a že niekedy jednoducho musíme zaliezť do vlastného dvora a prečkať, kým búrka prehrmí. Zistili sme, že nie všetko vyriešia čínske fabriky a že dobré je, keď nám naše mamy ušili rúška. Zisťujeme, že nepotrebujeme tráviť svoj voľný čas v nákupných centrách, či na dovolenkách na druhom kraji sveta, keď máme krásnu prírodu hneď za mestom. Videli sme špinu, ktorá sa v nej nachádza a niektorí vzali vrecia a upratali. Kľúčom je ale stále odpad neprodukovať. Mnohí to ale stále nevidia, alebo si predtým len zatvárajú oči. Výsledkom sú jednak psychické problémy, alebo pri neutíchajúcej potrebe združovať sa aj samotné šírenie nákazy. Naučili sme sa fungovať tak, že doma trávime málo času. A ak aj doma sme, prijímame správy z celého sveta a to aj napriek tomu, že naše mozgy už prestávajú byť schopné vnímať ich. Stávame sa obeťami falošných správ a taktiež obeťami systému, ktorý sme si v domnienke dobrého života vytvorili. Sme obeťami zničujúceho systému, ktorý kvôli svojej vlastnej pohodlnosti nechceme prekonať. Prečo toto všetko robíme? Prečo je naša existencia tak absurdná? Teraz máme čas sa zamyslieť.
Záverom
Možno ste podľa nadpisu súdili, že ladím konšpiračnú nôtu. Mýlili ste sa. Nie som odborník ani na virológiu, ani biológiu, ani epidemiológiu. Zľahčovať, popierať, či schvaľovať pandémiu nebudem. Isté je, že pandémia tu je a s týmto faktom pracujem. Možno ste dnes kvôli nej nešli nakupovať. Možno sa viac venujete rodine. A ak čítate tento tento článok, asi vám nie je všetko ľahostajné. Skúste sa nad tým zamyslieť. Ak mi dáte zapravdu, venujte sa svojej rodine. Ak máte záhradku, pokúste sa ju od jari obrábať miesto úvah o tom, ako je všetko zlé. Ak hľadáte ľudí podobne zmýšľajúcich, dajte o sebe vedieť. Len spoločnými silami docielime zmenu.
Literatúra:
[1]https://svet.sme.sk/c/22362344/taliansko-priroda-koronavirus-priroda.html
[2]https://www.youtube.com/watch?v=h66_v64Dssc
[3]https://www.eea.europa.eu/post-corona-planet/covid-19-and-europes-environment
[6]https://komentare.sme.sk/c/22512181/nejde-o-to-ci-budeme-pred-zvyskom-sveta-zelensi-ako-stromy.html
[7] Keď bohatí chránia klímu-kritický náhľad na ochranu životného prostredia