Kto sú vlastne bohovia?

Perún, Veles, Mokoš, Svarog? Kto sú vlastne tieto bytosti, ktorých mená sa ozývajú z hlbín dávnych časov? Reálne bytosti, zosobnená príroda, egregory, či zbožštení hrdinovia? Posvätné puto bolo pretrhnuté, posvätný háj sa premenil na popol a duch dávnych dôb drieme za oponou všedného sveta – veru preťažká otázka.

 

Bohovia vo svetle nového veku – “ňjú ejdž”

Dnešná doba praje všelijakým novým hnutiam, alebo ak chcete filozofickým prúdom. Na tom by nebolo nič zlého, veď treba sa v bytí posúvať ďalej. Rozširujú sa hranice vedomstiev, zákonite sa rozširujú aj náboženské predstavy. Tak ako aj v minulosti, aj dnes bohovia zažívajú akúsi premenu zo strany vnímania človeka. S príchodom exotickej filozofie sa z bohov stali démoni, satani, ba dokonca aj svätí – no ich nadprirodzené schopnosti neboli vyvrátené.

Dnes vznikajú rôzne myšlienkové prúdy, často spájajúce rozdielne náboženské myslenia do jedného kotla. Vznikajú tak potom náuky o láske, duchovnej evolúcii a k tomu všetkému sa napasujú druidi a ufo. Ono, náboženstvá sa ovpyvňovali vždy a je nedá sa tvrdiť, že by nejaké náboženstvo bolo čisté. Aj new age je len výsledkom vývinu spoločnosti a jej potrieb, no na druhej strane ale treba podotknúť, že tieto nové pravdy sa nedajú napasovať na starý svet a staré božstvá, nejde to. Život a všetko vtedy bolo iné, kruté.

 

Bohovia ako energetické polia

Jedna z nových myšlienok je taká, že bohovia sú energetické polia, ktoré sú udržiavané vierou ľudu. Čím je uctievačov viac, tým viac naberá na sile aj energetické pole, ktoré je podľa ezoterikov nazvané egregorom.

Tak a teraz si predstavme našich predkov, ako celé dni ťažko pracujú na roli, aby uživili seba aj svoju komunitu. Ťažko tam vzniknú prepracované energetické náuky, teda možnosť, že bohovia sú energetické polia, vylučujem, no nikomu neberiem jeho vieru. Jednoducho to len nie je slovanstvo, ale vaša osobná filozofia. Punc múdrosti predkov má len túto myšlienku urobiť atraktívnou.

 

Bohovia – živé bytosti ovládajúce prírodné javy

Ja osobne sa pokladám za etnického pohana, vyznávača starého slovanského náboženstva, alebo ak chcete viery. U mňa jednoducho energetické náuky neobstoja. Preto sa musím vžívať do našich predkov a rekonštruovať čo najpresnejšiu podobu ich každodennej viery, kultu. Ono to zas nie je také náročné, stačí poznať myslenia ľudu a jeho vývoj a vieme postupovať naspäť do minulosti.

Povedzme si teda na rovinu, bez všetkých ružových okuliarov, počiatočného zapálenia – znalosti našich predkov sme dávno presiahli. Ihneď ale treba dodať, že to neznamená, že predkovia boli hlúpi, to rozhodne nie.

V dávnych dobách bolo za nadprirozdené považované takmer všetko. Stala sa katastrofa – hnev bohov. Úkazy na nebi – znamenia bohov. Môžeme pokračovať ďalej, ale to nie je cieľom článku.

Svarog, nebeský kováč, ukul náš vesmír, slnečný kotúč. Perún naháňa po zemi démonov a nečisté sily, a každý hod sekery prináša hrom. Pod hlukom hromu nečisté sily zaliezajú do svojich skrýš…takto pravia staré príbehy. Celkom ľudské, nemyslíte?

 

Sú teda bohovia zosobneniami prírodých síl a javov, alebo je to naopak? Podľa snahy o zachytenie božských bytostí v ľudskej podobe môžeme predpokladať, že bohovia sú výzorom ľudia, ktorí ovládajú prírodu, nebeské javy, spravujú ročné obdobia a tak.

Bohovia jedia, pijú, milujú sa a majú svoje vrtošivé nálady. Všetky staroveké panteóny a báje takto svedčia, dokonca aj Epos o Gilgamešovi. Je teda vysoko pravdepodobné, že aj naši predkovia vnímali bohov ako reálne bytosti ľudského typu, ktoré sa odlišovali svojimi schopnosťami, ktorými ovyplvňovali nebeské, ale i prírodné javy.

Obrazový materiál

Titulný obrázok – three pagan idols, ilustroval Sukharev

The Old Gods, ilustroval RomanDubina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.