Veľkonočná šibačka znakom nadvlády muža?

Čas Veľkonočný je tu. S týmto časom sa blíži aj mnoho zvykov, ktoré sú už dlhé roky zakorenené v našich mysliach a životoch a ktoré sú tŕňom v oku mnohých moderných aktivistov. Prečo je to tak? Čo je zlé na veľkonočnej šibačke a oblievačke?

Nuž, títo myslitelia bez toho, aby si vôbec načítali kultúrne duchovno, hneď začnú kydať na tieto zvyky a chvália zvyky západné, lebo tam sa vraj nešibú. Šibaním a oblievaním si muži budujú autoritu, naznačujú ženám že oni sú pánmi…teda veľkonočná oblievačka je podľa nich časom, kedy je domáce násilie povolené…nuž…poďme sa na to pozrieť…

Ako prvé uvediem, že veľkonočné šibanie a zvyky s tým spojené, majú prastarý koreň o čom svedčí v Česku pôsobiaci kňaz Konrád Waldhauser, žijúci v 14. storočí, ktorý hovorí toto: manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají….

No a keďže tieto zvyky sú datované od 14. storočia, dá sa s istotou povedať, že súvisia s predkresťanskou vierou Slovanov. Veď, čo má umrtie Ježiša spoločné z kúpaním a šibaním dievčat? No, asi nič. V Biblii sa o tom nepíše, cirkev to ľudu isto neprikázala. Súvisí to z oslavovaním sviatkov Jari. Podobné veci boli vždy označované ako pohanské bludy a neskôr aj zatlačované do úzadia, vďaka bohom, že neúspešne.

Tak sa teda môžme posunúť ďalej, konečne k vysvetlenie symboliky zvyku.

 

Voda:

Voda je jedným zo štyroch živlov, ktoré si dnes ani tak neuvedomujeme, no pre našich predkov mali živly omnoho väčší význam. Živly boli posvätné, z čoho vyplýva, že voda bola posvätná. Voda sa odjakživa používala na očistné účely. Dokonca sa voda, ktorá spĺňala isté podmienky, používala na mágiu a čarovanie.

Obliatím dievčiny sa teda mala dievčina očistiť od chorôb a dievčine mala byť vďaka tomu mali byť zdravé. Oblievanie živou vodou malo len samé dobré následky.  Má to zas aj svoju logiku, pretože sa takto budovala imunita a dievčina bolo odolnejšia.

 

Prúty:

Samotný korbáč a šibanie malo taktiež priniesť pozitívne výsledky. Korbáče sú vyrábané z vŕbového prútia, nuž a Vŕba má takú vlastnosť, že ju môžete rezať, lámať a robiť s ňou mnohé úpravy, ona stále nanovo vypuká a žije si akoby sa nič nestalo. Nuž a tieto kvalitné vlastnosti sa mali šibaním dievčaťa preniesť na  dievča. Je to istý druh mágie čo je aj dôkazom toho, že to nemá s Ježišom nič spoločné.

Nuž a teraz už viete, že veľkonočná oblievačka a šibačka je normálny zvyk, ktorý sa dá pomerne jednoducho vysvetliť. Nie je to žiadne budovanie dominancie muža nad ženou, ako si pár veľkonočných odborníkov na zvyky myslí. Nečakám, že zmenia názor. Veď pre nich je pôžitkom to, keď môžu kydať na vlastnú kultúru…píšem to len preto, lebo som sa sám stretol s takýmito bludmi a je potrebné ich vyvrátiť…aby ste si nemysleli, že keď oblejete svoju manželku, tak ste vlastne tyran….


Ak sa Vám článok páčil, podporte ma vašim hlasom v súťaži bloger roka.


ZDROJ:

obrázok

citát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *