Veľkonočná šibačka znakom nadvlády muža? (Úprava 2018)

Čas Veľkonočný je tu. S týmto časom sa blíži aj mnoho zvykov, ktoré sú už dlhé roky zakorenené v našich mysliach a životoch a ktoré sú tŕňom v oku mnohých moderných aktivistov. Jedným z týchto zvykov je šibanie a polievanie sa studenou vodou. Nuž, títo myslitelia bez toho, aby vôbec spoznali kultúrne duchovno, hneď začnú prskať svoje myšlienkové úlety na tieto zvyky a druhým dychom chvália zvyky západné, lebo tam sa vraj nešibú. Šibaním a oblievaním si muži budujú autoritu, naznačujú ženám že oni sú pánmi…teda veľkonočná oblievačka je podľa nich časom, kedy je domáce násilie povolené…nuž…poďme sa na to pozrieť…

Veľkonočné zvyky v minulosti

Ako prvé uvediem, že veľkonočné šibanie a zvyky s tým spojené, majú prastarý koreň o čom svedčí v Česku pôsobiaci kňaz Konrád Waldhauser, žijúci v 14. storočí, ktorý hovorí toto: manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají….

No a keďže tieto zvyky sú datované od 14. storočia, dá sa s istotou povedať, že súvisia s predkresťanskou vierou Slovanov. Veď, čo má umrtie Ježiša spoločné z kúpaním a šibaním dievčat? No, asi nič. V Biblii sa o tom nepíše, cirkev to ľudu isto neprikázala. Súvisí to z oslavovaním sviatkov jari. Podobné veci boli vždy označované ako pohanské bludy a neskôr aj zatlačované do úzadia, vďaka bohom, že neúspešne.

Symbolika zvyklosti

Voda

Voda je jedným zo štyroch živlov, ktoré si dnes ani tak neuvedomujeme, no pre našich predkov mali živly omnoho väčší význam. Živly boli posvätné, z čoho vyplýva, že voda bola posvätná. Voda sa odjakživa používala na očistné účely. Dokonca sa voda, ktorá spĺňala isté podmienky, používala na mágiu a čarovanie.

Obliatím dievčiny sa teda mala dievčina očistiť od chorôb a dievčine mala byť vďaka tomu mali byť zdravé. Oblievanie živou vodou malo len samé dobré následky.  Má to zas aj svoju logiku, pretože sa takto budovala imunita a dievčina bolo odolnejšia.

Prúty

Samotný korbáč a šibanie malo taktiež priniesť pozitívne výsledky. Korbáče sú vyrábané z vŕbového prútia, nuž a Vŕba má takú vlastnosť, že ju môžete rezať, lámať a robiť s ňou mnohé úpravy, ona stále nanovo vypuká a žije si akoby sa nič nestalo. Nuž a tieto kvalitné vlastnosti sa mali šibaním dievčaťa preniesť na  dievča. Je to istý druh mágie čo je aj dôkazom toho, že to nemá s Ježišom nič spoločné.

Ako sa k tomu postaviť dnes?

Ako sa teda k zvyku postaviť? Prešiel približne rok od zverejnenia tohoto článku a teraz, keď som sa na duchovnej ceste posunul ďalej, musím k tomu článku pripísať dodatok. V podstate je aj jedno, či mali naši predkovia nejaké postranné úmysly – aj keď je to menej pravdepodobné, hlavné je, ako sa k tomu postavíme teraz. V našej jazykovej kultúre je muž mužom a žena ženou, kdežto v tej západnej je muž mužom, a žena len akýmsi bočným stvorením (man, wo-man) – doslovne muženou. Ja osobne si uvedomujem hodnotu ženského pohlavia, ktorá sa síce prejavuje inak ako tá mužská, no je rovnako cenná. Preto dnes záleží na našom rozhodnutí. Môžeme si vybrať, či budeme niekoho oblievať a pritom si vybíjať nahromadenú zlosť, alebo pôjdeme s jasným poslaním – pomôcť magicky zabezpečiť nežnému pohlaviu zdravie a plodnosť.

Zdroje

Titulná fotografia

Konrád Waldhauser citát

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.