Hromnice 2018

Čas neúprosne beží a tak sme pomaly zabudli, že len teraz sa slávil nový rok a už tu máme prvý významný sviatok spätý s prírodným kolobehom – Hromnice. Hromnice sú časom, kedy si už ľudia všímajú predlžujúci sa deň a pomaly prichádzajúcu jar. Hromnice sú bodom, kedy sa zima láme a jej dni budú už len ubúdať. A tak sa členovia a priatelia občiny Svätoháj rodnej viery vybrali svätiť tento dôležitý sviatok.

Tentokrát to bohovia zariadili tak, že sa po dlhom čase zíde väčšina občiny “na ďalekom východe”,  na panstve u Draga. Cesta bola dlhá, ale nakoniec sme všetci v zdraví dorazili, zvítali sa a začali zhromažďovať dary prírody.

Na Hromnice sviečka chýbať nesmie

Po malých prípravách sme sa vybrali na obradné miesto. Morena nám snehovou nádielkou prikryla dažďom premoknutú zem a tak sa nám kráčalo trochu lepšie. Po vstupe do lesa padlo rozhodnutie, že sa kvôli nepriazni počasie obrad vykoná na inom mieste. Lavička sa podujala úlohy obetného stola a obrad sa mohol začať.

Obradu sa ujal starešina Weleslaw, ktorý plieskaním biča zahájil obrad. Na úvod opísal dávne hromničné zvyky a tradície, aby tak umocnil čarovnú atmosféru. Na slávu Perúna a ostatných bohov sa pripíjalo tentokrát tvrdším alkoholom – kôstkovicou. Na záver bytosti vložili svoje želenia do šípov, ktoré prostredníctvom duba odniesli naše priania až k samotným bohom.

Obrad bol opäť o niečo iný, nakoľko sa členovia občiny rozhodli že ma obradne príjmu do svojich radov. I prichystali si na mňa úlohu, ktorou som si musel obhájiť svoj záujem o členstvo v občine.

Zemislav (Ja) pri plnení úlohy a v pozadí spomínané šípy

Za úsmevov zúčastnených bytostí som úlohu splnil. Nasledovala prísaha na sekeru. A že súčasťou našich obradov nie je len poslušné zachmúrené státie v kruhu som dokázal aj svojou prísahou, ktorú som v snahe o jej dokonalosť spackal natoľko, že sa z chuti zasmial každý zúčastnený a táto prísaha prischne k mojej osobe už asi navždy. Nakoniec som prijatý do občiny bol a oslavy Hromníc sa preniesli do tepla domu, kde sa jedlo a pilo dovtedy, pokiaľ sa zásoby neminuli.

Veď aj toto bolo súčasťou obradov, hoc sa dnes objavujú porkútené náuky tvrdiace opak.

 

2 komentáre k “Hromnice 2018

  1. My vzýváme bohyně zrodu a nového života s nebeským Hromovládcem. Dle tradic se čekalo na jaro které začne první zahřměním. Proto udeříme posvátným sekeromlatem do sněhuláka “Moreny” a zapálíme oheň nových životních sil. Do ohně se hází obětiny. Třeba Brigitin (Bohyně zrodu) kříž pomazaný lidskou krví.

    1. Tak u nás je viacero obradníkov a každý do toho dáva kúsok toho svojho. Ak by malo byť na mne, ja by som podľa tradície udieral sekerou do zeme, aby sa začala prebúdzať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.