Dušičky 2017

Čas uteká ako voda a kolo roku sa posunulo ďalej. Jeseň vystriedala obľúbené leto, hmly vystriedali hrejivé paprsky Slnka. Hranica medzi svetmi sa stiera, súverci pozývajú na oslavu Dušičiek. Duch praví: “Choď!”.

A tak nadišiel obradný deň, Dušičky. Vybral som sa v predstihu, nakoľko inej možnosti nebolo kvôli sviatočným spojom a vzdialenosti obradiska od civilizácie. Počas kráčania k obradisku, ktoré vyzeralo miestami ako nekonečné som sa dozvedel, že obrad bude výnimočný. Po dlhom čase pribudli duše, ktoré sa rozhodli prijať Rodnú vieru obradne, postrižinami. Ako som už spomínal, cesta bola dlhá, stihlo sa všeličo rozobrať. Počas prestávky Vlastimil vytiahol čarovný nápoj, kvasom zvaný. Dopriali sme teda potešenia aj jazyku a pobrali sa ďalej.

reklama na švárneho Vlastimila, ktorý celý obrad viedol 😀

Po očisťujúcej túre sme nakoniec aj s pomocou železných koní dorazili na miesto. Privítali sme sa, zoznámili a pristúpili k peknému obradisku, ktoré treba vidieť na živo, pretože fotky nedokážu zachytiť jeho atmosféru.

miesto konania obradu, Ded a Baba, za nimi mocný Hromovládca- Perún

Neskôr sme všetci pootvárali svoje vaky a svetlo sveta uzreli rozmanité obetiny pevného, ale i tekutého charakteru. Prichystalo sa drevo na oheň, prichystal sa i oheň samotný. Každý položil k nohám bohov sviecu za predkov, ktorá im svietila na cestu k obradisku.

obetiny lahodiace bohom, predkom ale aj účastníkom obradu

Vrava utíchla hneď potom, čo sa lesom ozvalo trúbenie signálneho rohu. Sloveni už kráčajú k modlám a nasávajú posvätnú atmosféru. Obrad sa začal, mohutný roh medoviny koloval ľudom, ktorý pripíjal na slávu bohom, ale i predkom. Nakoniec bol spomenutý veľký človek, ktorý stál pri obnovení Rodnej viery na Slovensku. Obradu sa zúčastnil už ako jeden z predkov, aj keď všetci sme si priali, aby medzi nami bol aj fyzicky. A tak ešte raz, večná sláva ti, Šimon!

mocný Perún

Vôňa posvätných bylín sa šírila krajinou a lahodila účastníkom obradu ale o to viac bohom, i predkom našim. Chvíľku ticha prerušil hlas obradníka, ktorý vyzval duše bažiace po prijatí Rodnej viery a nového slovanského mena. A tak sa rady rodnovercov rozšírili o Veleslavu a Lesislava. Aj touto cestou im chcem zaželať veľa sily a zdaru na ich životnej ceste.

s tmou prichádzali aj obyvatelia Navie, ríše našich predkov

Tma sa už vkradla do lesov a s ňou sa čarovná atmosféra ešte posilnila. Obetiny sa preniesli na stoly a začalo sa hodovať tak, ako tomu je už zvykom. Na počesť Šimona, Vlka Ohnivého Draka, v tomto čase obyvateľovi Navie sa jedla chutná, na ohni navarená kaša. A tak sa Dušičky oslávili, kolo roku ale pokračuje ďalej. 

Vyriekla sa aj snaha o svätenie tohtoročného Kračúna. Nuž, bohovia nech teda požehnajú tejto snahe a nech aj tieto záblesky v časoch zabudnutia zapália ďalšie duše, ktoré prispejú k obnove prastarej tradície. 

2 komentáre k “Dušičky 2017

  1. No, konečne vidím, že s Dragom sme v svätoháji dobre zasiali a nový žreci na slávu bohov a predkov pokračujú vo vykonávaní obradov keď na nás prišlo už len na svojom dvore bohov i predkov chváliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.