Znásilňovanie našej Zeme

Nebolo to tak dávno, čo bol na stránke uverejnený článok o tom, ako sa pánom zachcelo pľundrovať našu Zem. Článok pojednával o tom, ako nás páni žalujú, lebo zákonom si chránime Slovenskú zem a Slovenskú vodu. Zákon zakazuje predávať pôdu cudznicom. Podsúva sa nám, že tak blokujeme voľný obchod, bránime ľuďom usadiť sa. Mne sa nezdá, aby sa niekto tak chcel na Slovensku usadiť, že keď mu to nedovolia, podá naň trestné oznámenie. Zdá sa mi ale, že dôvod, prečo niekto podáva trestné oznámenie je zabránenie zisku, ktorý by bol znásilňovaním nadobudnutý. Kam tým smerujem?

Určite ste už všetci počuli o dedinke Smilno, ktorej ide o budúcnosť. Istá nemenovaná firma sa rozhodla, že ropu jednoducho vo Smilne nájde. Hovoria, že len urobia prieskumný vrt a potom ho zavrú. Jasné, lebo spadli sme z jahody. Vynaložíme na prieskumný vrt financie, nájdeme ropu a zemný plyn a v mieri sa vytratíme. Tomu neuverí ani korunovaný hlupák. Som si istý, že po nájdení ropy by tam nastalo ešte viac rozbrojov, ako ich tam je momentálne. Kto by si už nechal ujsť ropu, za ktorej nájdenie musel zaplatiť? Nikto. Prišli by ďalšie stroje, ťažba by začala a ľudia, ktorím záleží na zdraví sa môžu odsťahovať. Dobojované. Ropa by sa vyťažila a šlo by sa ďalej.

Ako by sa šlo ďalej? Možno by chceli nájsť ropu aj vo Vašej záhrade, ktovie, možno priamo pod latrínou. Prišli, rozstrihli by ploty, prešli krížom cez Vašu záhradu, samozrejme, polícia by pri obrane zatkla Vás a zbúrali by Vám latrínu. Možno by Vám chcel pomôcť sused, no jeho zastaví ochranka. Po pár dňoch by ste mali krásne zrovnanú záhradu. To všetko zadarmo. Ak by ste vyhrali súd, bolo by Vám to na nič. Ropa je viac ako zákon. Pri bohatsve zákon neplatí. Firma by za nezákonnú činnosť ešte dostala povolenie, veď prečo by nie?

Takto podobne prebieha znásilňovanie zeme. Jedným to nevadí, druhí o tom nevedia a tretí, za pár grošov predajú aj svoju mater. Smutné, ale reálne. Prečo to nastalo? Ľudia nehľadajú útechu v duchu alebo v prírode, ale v peniazoch. Dnes nie je moderné mať v láske les a lúku. Hlavné je mať čo vypiť, miesto kde sa zabaviť. To, že naše deti prídu do zničeného sveta, to nevadí nikomu. Preto je viac ako potrebné, nahliadnuť do dávnej doby, v ktorej je ukrytá múdrosť predkov. Bez nej nieto nádeje.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.