Hlúpi predkovia? Ani náhodou!

Primitívne. Hlúpe. Zaostalé. Takéto slová padajú z úst slepého človeka, ktorý vidí fotografiu alebo ilustráciu života predkov. Väčšinou príde aj smiech. No tu je skôr smiešny ten človek, ktorý sa smeje z predkov. Keby vedel, že vďaka “hlupákom” on kráča po zemi, možno by zmenil názor. Nech už to je ako chce, v spoločnosti prevláda názor, že všetko čo je staré, he hlúpe a zaostalé. No keď sa pozrieme na svoje okolie, vidíme, kde nás priviedli tie nové rozumy. Lieky nezaberajú. Prichádzajú nové choroby. Púšte sa rozširujú, planéta sa otepľuje. Národy sa sťahujú, narastajú nepokoje. Vypestovať plodiny bude omnoho náročnejšie.

Našťastie tu máme múdrosť predkov, ktorá siaha do dôb dávno minulých a ktorá je vekom osvedčená. O tom, že múdrosť predkov nie je na zahodenie, píše aj lekár Jozef Marec, ktorý zozbieral ľudovú múdrosť z Kysúc.

Prečítajte si, ako sa naši predkovia liečili a ako predbehli aj dnešnú modernú medicínu:

 

Tu sa mi žiada uviesť príklady toho, ako prastará ľudová múdrosť, či už magická, alebo racionálna, predbehla o stáročia, možno aj tisícročia niektoré poznatky modernej medicíny, chémie, farmakológie. Nie je to nič výnimočné, mnohé liečebné zvyky, rituály a postupy starých národov po celom svete slúžili za základ tzv. moderných liečebných postupov. Išlo len o pozdvihnutie z “primitívnych” foriem na “vedeckú” bázu. Aj niektoré lieky proti rakovine sú izolované z bylín, ktoré staré národy dávno poznali a používali. Pre mňa je dôležité, že takýchto príkladov sme našli niekoľko aj v hornokysuckom ľudovom liečiteľstve a mágii. Keďže sa im budeme podrobnejšie venovať v príslušných kapitolách, zhrnieme ich len do stručného prehľadu:

 

  • Používanie telesných tekutín a sekrétov v ľúbostnej mágii. Pridávali sa vyhliadnutým osobám opačného pohlavia napr. do jedla, nápojov, do oblečenia a vraj zaručene účinkovali. Išlo o moč, pot, menštručnú krv, krv, sliny, vodu z umytia tela alebo jeho súčastí. Netreba tieto postupy hodnotiť s dešpektom. Telesné tekutiny sú plné tzv. feromónov, čiže sexuálnych “priťahovačov” – atraktantov. Vnímame ich pri opačnom pohlaví hlavne čuchom, podvedome, a spôsobujú duševnú aj telesnú túžbu po danej osobe. Tým sa vysvetľujú mnohé nevysvetliteľné ľúbostné vzplanutia. Feromóny, látky hormonálnej povahy, sa používajú napríklad vo vábení samčekov škodlivého hmyzu na extréty samičiek do tzv. feromónových lapačov. Feromónom podobné látky môžu vylučovať aj niektoré “magické byliny”, ktoré vraj mali neodolateľnú moc. (rojovňik, vabec).
  • Počas pôrodu dávali v niektorých dedinách (Klokočov, Korňa, Turzovka) rodičkám manželove nohavice. Poviete si – aká hlúposť! Ale americký lekársky časopis JAMA (Journal of American Medicine Association) pred pár rokmi uverejnil neuveriteľnú štúdiu: Rodičkám pri pôrode dávali do rúk prepotené košele ich manželov. Známy, vzrušujúci mužský pach vyvolal mohutnú tvorbu oxytocínu, hlavného “pôrodného” hormónu. Nielenže stimuluje tvorbu mlieka v prsnej žľaze, ale aj mohutnú činnosť tehotnej maternice, vedúcu k vypudeniu plodu. Ženy s touto pomôckou porodili rýchlejšie a ľahšie. Oxytocín dnes bežne podávajú pôrodníci na urýchlenie pôrodu.
  • V kapitole o tehotenstve píšeme o rôznych zákazoch pre tehotné ženy. Ich porušenie mohlo viesť k nežiadúcim prejavom na koži novorodenca. Išlo o tzv. oheň alebo rôzne typy a veľkosti materských znamienok. Keď sa už stalo, že dieťa prišlo na svet s takýmto biľagom, bolo ho treba poutierať dôkladne do placenty, a to ešte pred prvým kúpeľom. Neskôr už nebol postup účinný. Spomínané kožné prejavy sú často prekancerózami, čiže môžu predchádzať rakovine. Sú to tiež prejavy narušeného, zmýleného vývoja tkanív, odborne nazvané fakomatózy. Na druhej strane je čerstva placenta priam imunologická bomba. Je plná kmeňových buniek, ktoré sú schopné naprávať tkanivové poruchy a defekty, obsahuje množstvo biologicky vysoko účinných látok, ktoré nie sú dosiaľ preskúmané, materinské protilátky a imunitné bunky. Absolútne sa nedá vylúčiť pozitívny vplyv placenty (džeľoha, poščelka, luško) na tieto kožné prejavy, ktorý je dokonca veľmi pravdepodobný. Podobné a veľmi pozoruhodné bolo nakladanie s pupkovou krvou a pupočníkom (Vyšný Kelčov). Pupoková krv sa zachytávala ako vzácna tekutina do handričiek z nepoužitého plátna. V prípade potreby sa eluovala (vyprala) studenou vodou a prikladala na bradavice, kožné nádory, potnice a podobne! Dávno predtým, než veda objavila kmenové bunky a iné blahodarné účinky pupočníkovej krvi, používala sa po stáročia inštinktívne v podobných indikáciách.
  • Bokom neostali ani bylinky. Valeriána lekárska (vaľerijanka, vredova žeľina) sa používala v liečbe epilepsie (vret) a hlavne preventívne, čo bol v ľudovom liečiteľstve pomerne raritný úkaz. Až nedávno vedci zistili, že obsahuje látky, ktoré bránia rozkladu kyseliny gama-aminomaslovej ( GABA) v mozgu. Jej nedostatok môže spôsobovať – a to naozaj spôsobuje- epilepsiu. Látky brániace rozkladu kyseliny gama- aminomaslovej udržiavjú jej hladinu v mozgu a bránia vzniku záchvatu. Stručne a zjednodušene povedané, samozrejme. Podobne, aj keď s iným účinkom, sa javí v našich zemepisných šírkach neočakávaná, ale predsa prítomná bylina vlkovec obyčajný (Aristolochia clematidis). Túto pomerne jedovatú bylinu používali na Vyšnom Kelčove, kde prekvapujúco rástla, do zimných čajových zmesí pri nachladnutí, resp. tiež preventívne. Inštinktívne alebo zo skúsenosti vedeli, čo je dnes v centre pozornosti vedcov- že bylina obsahuje látky, ktoré pozitívne vplývajú na imunitný systém, tlmia prejavy alergií a podobne!

 

Len týchto pár príkladov svedčí o tom, že aj domnelé magické opatrenia a rituály môžu mať racionálny základ, že tak, ako sme uviedli niekoľko príkladov, dali by sa nájsť aj ďalšie.

 


 

Použitá literatúra: Jozef Marec, Tradičné liečiteľstvo a ľudová mágia na horných Kysuciach, Vydavateľstvo Matice Slovenskej, 2011, ISBN 978-80-8115-051-7

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.