Duchovný vývoj počas života

Prešlo už dosť času od zlomového bodu, v ktorom som sa dal na duchovnú cestu. Počas tohoto času som si prešiel mnohým, ale až teraz po dvoch rokoch som objavil tajomstvo duševného vývoja ktorým som prechádzal. Čo som zistil?

Nuž, zistil som to, že aj duchovný vývoj má isté obdobia. U mňa som ich objavil konkrétne štyri. No a štvorka je také magické číslo. Poznáme štyri živly, štyri ročné obdobia. Aj duchovný vývoj by som rozdelil do štyroch období, a to: duchovná jar, duchovné leto, duchovná jeseň a nakoniec duchovná zima. Tieto duchovné obdobia sa pohybujú nezávisle od ročných období, aj keď u mňa to približne sedí aj z ročnými obdobiami.

Počas duchovnej zimy sa vývin človeka spomalí, ba aj zastane. Keď príde jar, človek nájde nové duchovné impulzy, ktoré v ňom postupne prebudia leto. Človek potom v lete objaví to, čo mal, zvyčajne vrcholné poznanie celého cyklu a nastáva útlm, až zastavenie.
Dobre, ale nechodím potom stále v kruhu a neprichádzam stále na to isté? Nie, duchovný vývoj má síce kruhový pohyb, ale ten je zároveň špirálovitý. Predstavte si natiahnutú pružinu. Síce je kruhová, ale má viac úrovní.

Stále prídete do istého bodu, no rozdiel je ten, že už ste na vyššej úrovni. Stále vkročíte do duchovného leta, no nájdete už niečo nové, alebo sa poznanie z predošlej úrovne rozšíri, alebo ho len lepšie pochopíte. A potom prichádza zas duchovný pokoj, spomalenie, v ktorom si môžete viac užívať život a nič tým nepokazíte. Veď, duchovný vývoj sa nedá robiť nasilu. Prečkáte zimu, príde jar a vy znovu objavíte schody, ktoré vás dovedú na novú úroveň.

Vďaka tomuto poznaniu sa dá duchovný vývoj trošku “nakopnúť”. Už len spoznať, ako sa vďaka tomuto môžete vyvíjať efektívnejšie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.