Zborte tento chrám, za 3 dni vám postavím nový

Je tomu asi tri týždne, čo sa v človeku začali vynárať slová na povrch. Chcel niečo povedať no cítil, že ešte nenájde správne slová. Že ešte nie je čas. Jedno ráno sa zobudil do iného sveta. Obstál v skúške. 

Civilizácia na rázcestí

Človek sa dlho vyhýbal článkom ohľadom kovidu, no nakoniec predsa musel podať svoj pohľad. Každá vlna, či rana priniesla nám spomalenie a uzdravovanie zeme. Dnes, keď sa nazdávame, že je koniec a život sa vráti do starých koľají, prichádza opäť rana. Vo vzduchu visí vojna. Koľko rán ešte musí prísť aby ľudstvo pochopilo, že koľaje, na ktorých sa vezie ho nesú do záhuby? Poďme si spolu nastaviť zrkadlo. 

Nechceš vojnu? Buď mierom! 

Mnohí sa rozčuľujú, obviňujú, kreslia diablov a je to prirodzené. Dnes je každý človek pacifistom, mierotvorcom, veriacim. No kde ste boli včera? Kde ste dnes na obed? A či vari nie je dianie vo svete obrazom nás všetkých? Ako môže byť na svete mier, keď na dennom poriadku ohovárame, kradneme, závidíme si? Ako môže byť na svete mier, keď je len na území USA denne zabitých 23 miliónov zvierat pre ľudské nasýtenie? Priemerný človek za život skonzumuje 7000 zvierat. [1] To je ľudkovia 7000 vrážd na hlavu. Pozri sa do zrkadla. Pozri sa na krv na svojich rukách. Aj oni cítia. Aj oni sa boja! Viď toho diabla, ktorého dnes vidíš na hocijakej strane konfliktu na sebe. Žiadne zabíjanie nie je humánne. Ak ti vadí vojna, prečo ju činíš? Prečo sa prizeráš a podporuješ masové jatky, ktoré nemajú vo vojnovej histórii obdobu? Zmeň sa! Postav sa tomu! Nevyhováraj sa, že ty si nezabil. Kto jedol, ten zabíjal. Otvor oči. Pozri sa na seba. Ešte je čas. Možno posledný, ale je! Zastavme zabíjanie. Od seba. Konflikt je obrazom nás. A či vari môže človek vyladený v láske páchať zlo? A či vari hromada lásky nezastaví kúsok zla? Vylaď sa! Teraz.

Zborte tento chrám, za tri dni ho postavím. Ja som ho staval päť rokov. 

V 2017 človek po prečítaní Biblie pochopil, že je treba ráznu a pernú zmenu a tak sa rozhodol, že opustí duchovnú cestu, na ktorú ho dali rodičia. A tak zo zrýchleným tepom doručil oznam o vystúpení z cirkvi. Sled nasledujúcich udalostí bol typický. Nepochopenie, vylúčenie, zlé pohľady. Z opačnej strany zatvrdnutie a odmietanie čohokoľvek, čo bolo súčasťou starej cesty. Nie každý, kto blúdi, je ale stratený. Človek hľadal cestu a našiel. Vysporiadal sa aj zo starou traumou. Trvalo mu to cez 5 rokov. Dnes píše tieto riadky. Plné lásky. Pochopenia. Nenásilia, hoci sú perné. 

Nie, nechodí do kostola. Načo by aj chodil, keď vníma svet ako obrovský div. V každej činnosti vidí boží prejav. V celej prírode sa zjavuje duch. Čoskoro bude jar, v kostole tzv. zjavenie duch svätého. No boh sa nezjavil tam pred rokmi, zjavuje sa tu a teraz. V každej živej bytosti. V každom úkaze. V každom človeku. Ako vravieva stará mať, hľedaš koňa na ňim šedziš. Vôbec nik nepotrebuje chodiť do kostola a celý život počúvať pokrútené slová vyhovujúce inštitúcii a majetkom. 

Ježiš im odpovedal: „Zbúrajte tento chrám a ja ho za tri dni postavím.“ Židia však hovorili: „Štyridsaťšesť rokov stavali tento chrám a ty ho postavíš za tri dni?“ No on hovoril o chráme svojho tela. Ján, 2, 20-21 

Každá živá bytosť potrebuje svetlo a lásku v srdci. Potrebuje ju žiť. Vybudovať si chrám svojho srdca, svojho tela. Nie je to o Ježišovi v Nazarete. Tam pred dvetisíc rokmi. Je to o Ježišovi v našich srdciach. Tu a teraz. 

Veru hovorím vám: Keby ste mali vieru ako horčičné zrno a povedali by ste tomuto vrchu: Prejdi odtiaľto ta – prejde! Nič nebude vám nemožné. Matúš, 17, 20

Učeník nie je nad učiteľa. No každý, kto je vyučený, bude ako jeho učiteľ. Lukáš 6, 40

Človek má tu silu. Človek má tú úlohu. Byť ako učiteľ. Kedy vybudovať chrám svojho srdca, keď nie teraz? Budujme lásku vo svojich malých svetoch. Prejavia sa vo svete veľkom. Je to fyzika. Budujme pochopenie a porozumenie. Budujme svet, v ktorom nebude priestor na boj. Každý z vás má tu silu. Nevyužívajme ju na hromadenie majetku. Bohatý je mocný bohom, nie majetkom. Bohatý je človek láskou, nie peniazmi. Nesústreďme sa na udržiavanie sveta, z ktorého musíme aj tak každý piatok utekať. Nesútreďme sa na svet, kde každý deň vešiame vlajky solidarity. Preberme zodpovednosť. Je na nás. Priznajme si to. Chyťme sa za ruky a poďme budovať svet. Svetlý, plný lásky. Je to možné. 

Veď aj nemožné sa stalo skutočným a ja citujem Ježiša. 🙂

[1]https://sentientmedia.org/how-many-animals-are-killed-for-food-every-day/ cit. 27.2.2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.