Posvätnosť sídli tam, kde je rodina

Prichádza čas, kedy sa bez ohľadu na to, čo človek robí, alebo akého je presvedčenia svet napĺňa sviatočnou atmosférou, pokojom. Každý cíti tento čas. Nikto sa mu nevyhne. Je to dávno stanovené, že po čase dlhých temných večerov sa znova do našich životov dostáva svetlo, ktoré je predzvesťou príchodu jari. O tomto ale nabudúce. V tejto chvíli je podstatné to, ako využijeme tento čas. Môžeme si už v zosilnenej atmosfére užiť prítomnosť rodiny, alebo sa môžeme zahĺbiť do sveta moderného tak, že to po sviatkoch oľutujeme.

Poslednú dobu máme doma nejaké problémy s televízorom a tak sa často stáva, že nie je signál a rodina zrazu nemá čo robiť. Televízia sa nahradí rádiom, áno, je to technika, no predsa iná. V miestnosti je tichšie a z rádia vychádzajú pekné ľudové melódie. Tak to bolo aj naposledy. Vďaka tejto udalosti som precítil ducha dávneho života a múza ma kopla tak, že som na malú obrazovku telefóna písal tento článok, len pre to, lebo nabudúce by som už tento pocit neopísal  a nevedel vám ho podať. Áno, mohol som si užiť ďalej rodinu, no chcem, aby ste to robili aj vy. Možno vás tento článok nasmeruje.

Ľudové melódie, členovia domu sa rozprávajú, zamýšľajú. Takto to niekedy bolo. Ľudia sa večer stretli v jednej izbe, rozprávali si príhody, spievali si a popri tom niečo ešte aj robili. Aj teraz to má svoje čaro. Priznám sa, takáto atmosféra ma napĺňa viac, ako sledovanie zbytočných programov, ktoré dávajú v televízii.

Kvapky dažďa narážajú na parapetu, v peci praská posledné polienko. Do duší sa vkráda pokoj, tá posvätná starodávna komodita. Posvätná atmosféra. Človek si uvedomuje dôležitosť rodiny. Uvedomuje si, že lepšie je byť v tichej blízkosti rodiny, ako v hlučnej prítomnosti bezduchých strojov a falošných priateľov internetu. Rodina je to najcennejšie. Človek si vo chvíli, kedy ticho prerušuje len muzika uvedomí, že niekedy to tak bolo stále. Aké to bolo? Predstavte si to. Ja som bol vzrušený. Bolo to takto každý večer. Ľudia boli spolu, spievali pesničky, hovorili si príbehy. To všetko je preč. Ostali už len črepiny. Predsa majú ohromnú silu. Človek si vtedy uvedomí, že rodina tu večne nebude. Človek si uvedomí, že nič nie je lepšie, ako prítomnosť rodiny. Aj keď si občas vymeníme názory. Patrí to k životu. No predsa príde večer, čas mieru. Vtedy si človek uvedomí, ako má svoju rodinu rád. Čas sa pri rodine spomalí, dokážete lepšie prežiť daný moment. Užiť si ho. Zabudnúť na všetko zlé. Ponoriť sa do posvätných vôd, precítiť pravdu. Naplniť sa silou.

O chvíľu príde veľká príležitosť. Príležitosť na zmenu. Tento čas sa k nám blíži.

Kvapôčky dažďa tancujú po okne, v peci už utíchlo. Posledné polienko dohorelo. Ostali len uhlíky, ktoré časom zhasnú. Kiež by signál vypadával častejšie.

1 thought on “Posvätnosť sídli tam, kde je rodina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *