Slovenské ovocie ohrozené, kde je únia teraz?

Určite ste už počuli o tom, že kvôli nepriaznivému počasiu bola zničená značná časť úrody našich, ale aj európskych ovocinárov. Ovocinári z našej, ale aj okolitých krajín hlásia, že majú veľké straty.

Ovocinári prišli o väčšinu úrody. Majú miliónové straty.

Koncom apríla na Slovensku nečakane udreli mrazy. Nepriazeň počasia zastihla našich ovocinárov nepripravených. Slovenskí jahodári vtedy počítali len za jednu jedinú noc škody v státisícoch eur. A tak na pulty slovenských obchodov putovalo menej domácich jahôd. No počasie napáchalo škody aj iným ovocinárom, ktorí len teraz zberajú plody. Už dnes môžete v obchodoch kúpiť domáce broskyne, marhule či slivky a onedlho do predajní dorazia slovenské jablká a hrušky. Domácej úrody všetkého ovocia je tento rok citeľne menej. Dušan Szabó z ovocinárskej spoločnosti Pannonia fruit odhadol, že jarné mrazy „obrali“ ich spoločnosť o 70 ton ovocia a celkovo tak tento rok vyzbierali len sto ton ovocia…  “

Áno, katastrofa. No poviem vám, že to ešte nie je to najhoršie, čo sa mohlo stať. Táto udalosť môže priniesť ďalšie zlé udalosti, ktoré budú ešte horšie ako samotná strata ovocných plodov. Pýtate sa, čo to môže byť? No, odpoveď je jednoduchá.

Je to už pár rokov, čo sa naša krajina stala členom projektu, ktorý sa nazýva Európska únia. Voľný pohyb, voľný obchod. Na tom by nebolo nič zlé, veď nám to v mnohom pomohlo. Lenže všetko má aj svoje mínusy. Najväčšie krajiny spolku sa rozhodli, že malú krajinu oberú o jej zisky. Kedysi poľnohospodárska krajina je teraz závislá na železných koňoch, teda na autách. Snažili sa zničiť cukrovary, momentálne ničia našu mliečnu produkciu. Kto vie, komu prišli vhod nepriaznivé poveternostné podmienky a strata na ovocí. Problém je ale vcelku podobný ako pri mlieku. Zahraničie podporuje svojich producentov, tí potom prinesú mlieko na Slovensko a predajú ho pod cenu, veď štát im to preplatí. Človek kúpi ich mlieko, lebo je lacnejšie. Jasné ako facka.

S ovocím to je, ako som už spomínal, podobné. Problémy s ovocím nemajú len naši ovocinári, ale aj zahraniční. No ostatné štáty už ovocinárom prisľúbili pomoc, finančnú. Ovocinár za hranicami ma straty preplatené, môže už len čakať na novú sezónu. Slovenský ovocinár plače a prepúšťa, nevie čo s ním bude. Áno chybu má náš štát. Podpora tu už mala byť. Vraj máme v parlamente až dve “pronárodné” strany.

No ako sme si už zvykli, na náš štát sa nedá vždy spoľahnúť, viď mliečna kríza. Prečo nám ale nepomôže Európska únia? Sľúbila nám pomoc. Sľúbila nám voľný obchod. Ba aj naše zákony sa jej nepáčia, lebo bránia voľnému obchodu.

A dotácia iných štátov nebránia voľnému obchodu? Ako môžeme konkurovať podporenému výrobcovi? Nemôžeme. Je to svojim spôsobom bránenie v obchode. Keď má niekto dotáciu a niekto nie, už si nie sú rovní. Aj rovnosť je jedným z pilierov únie. Prečo napríklad únia nepomôže dotáciou? Alebo, prečo nezruší dotácie, aby si boli obchodníci rovní? Netuším. Mnoho nezmyslov únia rieši, no to, čo je dôležité sa nerieši…teda, čo je pre vedúce štáty dôležité?

Myslím, že nikoho nezaujíma ovocinár zo Slovenska. Nemec aspoň viac predá. Navyše, keď budú zeme nevyužívané, ľahko si ich aj nemec kúpi. No aké má úmysly? Zem je najhodnotnejšia.


Zdroj:

finweb

finweb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.