Schizofrénia medzi slovanmi?

Je tomu už dlho, čo si všímam narastajúci záujem o slovanské pohanstvo, resp. rodnoverie. Ruka v ruke s týmto nárastom prišli aj rôzne pseudonáuky, ktoré ale nemám v úmysle riešiť v tomto článku. Tentokrát by som sa zameral na zvláštny úkaz – uctievanie pohanskej a púštnej viery súčasne. Pomerne rozšírená schizofrénia, sprevádzaná hláškou “som slovan a kresťan”.

Aj napriek tomu, že kresťanstvo je na území Slovenska už vyše 1000 rokov, ľudové zvyky a tradície si uchovali svoj pohanský, resp. predkresťanský ráz. Nezničili ich ani početné snahy farárov a rôznych misionárov. Môžeme ďakovať.

 

Nesvätý svätci

V škole nás učili, že naši predkovia s radosťou prijali kresťanstvo od dvoch dobrosrdečných svätcov, ktorí si mimochodom počínali takto:

„Každá dedina, v ktorej sa konajú obety alebo prísahy pohanské, nech je odovzdaná božiemu chrámu so všetkým majetkom ktorý patrí pánom v tejto dedine“.

No, veď aké milé, odovzdajú ich do služby cirkvi, kde budú s úsmevom slúžiť púštnemu bohu. Nie, v skutočnosti to znamenalo, že majetok bude zhabaný, pohan predaný otroctva.  Ak niekto odmietol prijať exotickú vieru za svoju, dostal aj takúto slušnú vyhrážku, ktorá by dnes mohla byť aj skutkovou podstatou prečinu vyhrážania:

Bolo by dobré, synu, keby si sa dal pokrstiť z vlastnej vôle, aby si potom nemusel byť pokrstený násilím v zajatí a inej krajine. Veď si na mňa ešte spomenieš“

Áno, vyhrážal sa ten Metod, ktorý prišiel aj na Veľkú Moravu. Mimochodom, Metod svätý. Po takýchto vyhrážkach sa ľudia dali pokrstiť. Pokrstili ich doma, neboli v zajatí a možno boli slobodnejšími. Navonok kresťanmi, no vnútri pohania. Aj po pokrstení naďalej verili v pôvodnú vieru, vykonávali obrady a klaňali sa bohom, ktorých kresťania zamenili za svätých, no keď ich už nebolo treba, povedali že sú to diela človeka.

Ilustroval Shooty

Na druhej strane, Slovania boli “natoľko nadšený” z novej viery, že omylom zničili všetky kostoly vo svojom okolí. Svedčí o tom tento zápis:

Když se potom objevili důvody, aby vévoda Bernard pozvedl zbraně císaři, Slované se chopili příležitosti, shromáždili vojsko a nejdříve zpustošili ohněm a mečem celou Nordalbingii. Potom protáhli celou slovanskou zemí, zapálili všechny kostely a vyvrátili je ze základů. Kněze a ostatní služebníky kostelů porůznu mučili a pozabíjeli a nezanechali na oné straně Labe ani stopu po křesťanství. V krajine u Hamburku byly tehdy i později mnohé duchovní a svetské osoby odvedeny do zajetí. Ješte více jich bylo zabito z nenávisti ke křesťanství.

Nuž, neviem akú diagnózu vyvodiť ľuďom, ktorý sa bijú do pŕs a hlásajú o svojom slovanstve, no na druhej strane schvaľujú a slávia náboženský prúd, ktorý sa usilovne snažil zničiť našu kultúru. Naša kultúra je ako naša mať a neviem, či by niekto slávil toho, kto sa tú našu mať rozhodol zničiť. Zrada, duševná choroba, či prázdno v duši? Kto môže za tento stav?

Použitá literratúra

Helmold z Bosau Kronika Slovanů,  Argo, 2012,  ISBN 978-80-257-0786-9

rodnacesta.sk

3 thoughts on “Schizofrénia medzi slovanmi?

  • V clanku prezentujete nepochopenie Krista ako aj skutocneho vyznamu Slovanstva, ktore su v podstate totozne: Kristus je Zive Slovo, Slovan je na ceste k idealu stat sa stelesnenim Slova Bozieho. Pravy Slovan nesie Slovo, Logos, Krista v srdci. Kristus je Laska, ktora posobi od mysteria Golgoty pre vsetkych ludi, ba aj ostatne rise. Z cirkve som vystupila, to nekomentujem. Historicky Cyril a Metod prisli nase narody zbavit nadvlady zapadnych cirkevnikov, nesuc v srdci Lasku, co sa im podarilo, inac by sme si tu nepisali… Nicenie bolo dielom mocnarov. Dvaja knazi a filozofovia neboli mocnari. Vela Lasky a tolerancie aj do Vasho srdca praje.

    • Tuto konkrétne nekritizujem žiadne nepochopenie človeka, ktorý bol v časoch svojej pôsobnosti označovaný za sektára a neskôr bol zabitý. Pravý Slovan nenesie v srdci žiadneho Krista, je to cudzia filozofia, ktorá nemá so Slovanmi nič spoločné. Slovania mali svoju vieru, svoje zvyky, ktoré boli založené na každodennom živote a jeho nástrahách v krajine lesov a hôr. Žiadne púštne mytológie tu nepotrebujeme. Jediné, čo potrebujeme, je návrat k vlastným koreňom a k tradíciám, nie k mystériám púštnych národov, ktoré paradoxne Ježiša nepovažujú za syna božieho.

  • Kristus je vymyslena postava Pavlom-Savlom. Z jeho sucasnikov ci nekrestanskych historikov nikto Krista ci niekoho z jeho 12 ucenikov nezaznamenal. Zato Savla zaznamenali celkom dobre a oznacuju ho za zakladatela krestanstva. Savol bol povodne expertnom zidovskej knazkej rady na sekty a nabozenstva. Preto asi pomiesal vsetkych bohov a ich vytvoril Krista (od Dionyza si napr. zobral zmenu vody na vino, od Askleipa liecenie chorych a pod.). Okrem toho Kristove hlasky typu milujte svojich nepriatelov, ci nestarajte sa o buducnost ved boh sa postara nemozno povazovat za mudre, ale skor hlupe a samovrazedne. Posledny obrateny narod na krestanstvo Litovci v 15 st. je asi dobre zdokumentovane obratenie – 2/3 ludi vyvrazdenych.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *