Rozjímanie pod dubom

Doba je ťažká a žitie v nej je pre každého človeka náročné. Rýchlo sa unavíte, no nová sila sa naberá ťažko. Ľudia hľadajú útočisko v alkohole, vďaka ktorému aspoň na chvíľu zabudnú na svoj ťažký život. Zabavia sa, no potom príde vytriezvenie, mozog sa vyčistí a zistíme, že je to ešte horšie, ako to bolo predtým. Prichádzajú depresie, zlá nálada. Človek si potom myslí, že jeho život za nič nestojí, zabúda na  krásy, ktoré život prináša.

Jedným z liekov na takéto ťažkosti je aj príroda, ktorá bola pri našich rodoch už od nepamäti. Ľudia trávili v prírode viac času ako teraz, aj kvôli tomu, že obrady starého náboženstva boli vykonávané v prírode- v posvätných hájoch, pri studničkách. Ľudia si tak isto prírodu ctili, chránili ju. Vzťah k prírode sa zmenil až po príchode Biblického Všeboha (slovník), ktorý zakazoval uctievanie prírody, ktorá je koniec koncov dielom Bohov. Ľudia odišli z prírody a zavreli sa medzi kostolné múry. No aj napriek tomu boli ľudia s prírodou viac, ako sú teraz. Teraz už to ani nie je náboženstvo, ktoré mení vzťah ľudí k prírode. Je to samotná doba, ktorá ľuďom nedovolí uniknúť do prírody. Je to staromódne, tvrdí doba. Doba nám káže, aby sme prírodu vymenili za hernú konzolu a dúšok čistej vody za tekutinu, ktorá nám privodzuje rôzne neduhy. Ale, nebojte sa ľudia! Nemyslite na to, čo si o Vás ľudia pomyslia, keď Vás uvidia ako kráčate do prírody. Nebojte sa plávať proti prúdu. Či vari uprednostníte názor ľudí pred svojim zdravím?

V prírode sa nielen vyliečite, oddýchnete si, ale príroda je aj ideálnym miestom na rozvíjanie ducha. Nikde inde nenájdete miesto tak pokojné, ako zem pod dubom, ktorý sa nachádza v lese, ďaleko od vecí, ktoré nás väznia. V lese si uvedomíte, že ste súčasťou veľkého diela, ktoré vzniklo vďaka vyššej moci veľmi dávno. Pod dubom, ktorý je strom zasvätený Perúnovi, teda Bohu hromovládnemu, môžete v pokoji rozmýšľať o veciach, ktoré sú medzi nebom a zemou. Bohovia Vám možno odpovedia na Vaše otázky, pretože dub je považovaný za prostriedok komunikácie z Bohmi. Pod dubom teda môžete získať veľké poznanie.

Niekto by sa čudoval, ale jedným výletom do prírody získate omnoho viac vecí, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Okrem toho že sa nadýchate čistého vzduchu, si aj vyčistíte svoju myseľ. A popri rozjímaní pod dubom si nielen oddýchnete, ale sa možno  dozviete niečo, čo nie je každému človeku prístupné.