Radšej plávať proti prúdu, než s ním

Plávanie proti prúdu. Čo to môže byť? Mnoho ľudí by nevedelo, alebo aspoň nepoznalo túto činnosť, samozrejme, nechcem tým nikoho uraziť. Tak, ako je náročné aj doslovné plávanie proti prúdu, je náročné aj plávanie proti prúdu v zmysle životného štýlu. A to zvlášť v dnešnej chorej dobe. Plávať proti prúdu v dnešnej dobe je skoro ako spáchať samovraždu..

 

Ja som sa na takúto cestu vydal už dávno. Aj keď teraz si hovorím, že som len prestúpil do iného stáda. Plávať proti prúdu som začal v bode, v ktorom sa moja životná cesta zlomila. Začal som sa úplne inak pozerať na svet. Veci, pri ktorých som si niekedy myslel “veď čo si o mne pomyslia” som začal s ľahkosťou vykonávať. Pomaly do mňa vchádzala duševná sila. Oslobodil som sa. Plavba proti prúdu síce je ťažká, no ak prinesie ovocie, je veľmi sladké a sýte. No ak sa nedarí, taktiež prinesie ovocie, no je trpké a vysáva z vás energiu. Preto treba plávať pomaly a všímavo. Stačí sa raz pomýliť, a ste tam, kde ste boli už dávno, pretože tieto vody sú zradné a prúd mocný, takže rýchlo Vás unesie. Ak ale plavete proti prúdu, máte viac nepriateľov. V prvom rade je to samotný prúd. Potom sú to bytosti, ktoré prúd unáša, a ktoré Vás chcú stiahnuť zo sebou. Nepriateľom si môžete byť aj sami, ak sa neviete v dôležitých otázkach rozhodnúť, alebo nemáte dostatok sily povedať čo si myslíte.

Aj na mojej ceste sa rýchlo ukázal nepriateľ. Najprv to boli ľudia, ktorých prúd veľkou rýchlosťou unáša. Počúval som slová, ktoré mi vôbec nepomohli, ako napríklad: “Ty už nič neurobíš. To už bolo, nevráti sa. Tebe už, preskakuje (originál bol vulgárny)?” No nedal som sa.

Tieto slová, ale priniesli nejaké ovocie. Pripravili pôdu pre druhého nepriateľa, tentoraz z vlastných radov, moju myseľ. Začala sa pýtať: “Idem správne? Nemajú predsa len pravdu? Čo ak to robím zle?”. Takto som sa zamýšľal a rozdelil svoju silu. Prišiel tretí a volal sa prúd. Nevládal som plávať, stiahol ma zo sebou (z odstupom času  som mu začal ale ďakovať). Rýchlo som sa zobudil a začal plávať, znova som šiel tou istou cestou, ale spoznal nové zákutia. Takže nakoniec to bolo aj dobré, aj keď som za to zaplatil.

Takže, vidíte, aspoň tak v skratke, čo asi takáto cesta obnáša. Ak plavete proti prúdu, nevzdávajte sa, neklesajte na duchu. Nenechajte sa ovplyvniť okolím, ktoré prúd unáša aj so špinou k útesu. Ak vydržíte, ovocie bude sladké. Veď aj voda je pri prameni čistá a postupne po svojej ceste zbiera nečistotu.