Namiesto lásky k sebe, voľte lásku k vlasti

Mnoho ľudí si už v dnešnej dobe prestalo vážiť všetko, samozrejme, okrem seba. Som krásny/a, múdry/a a teda jednoducho som najlepší/a. Ono samozrejme platí múdra veta, že múdry človek o sebe nehovorí že je múdry, ale to o ňom hovoria ľudia, ktorý vidia jeho múdre počiny.

Je to ale správne, že človek sám seba pokladá za dokonalého, no pritom neberie ohľad na nič ostatné? Správne to nie, ba ani múdre, ukazuje sa tým len hlúposť daného jednotlivca. Takýto človek nevníma nič okrem seba samého, je zaslepený láskou k sebe samému  a nevidí, že lásku si žiadajú aj iné veci, nie len on samotný. Aj iné veci si žiadajú takú starostlivosť, s akou samoľúbci častujú svoje telo. Napríklad taká príroda si žiada tiež určitú starostlivosť, hoc len takú, aby sme ju nešpinili a nespotrebúvavali to, čo ani nepotrebujeme. Samoľúbci to robia z obľubou. Veď, potrebujem toto, aby som bol štýlovo oblečený, čo na tom, že mám plný šatník vecí, ktoré sú stále v móde. Nie, ja musím mať všetko to, čo si nejaká “hviezdička” s hlúpeho filmu alebo bezduchej hudby na seba hodí. Veď čo, že to nepotrebujem. Ja ľúbim iba seba, také drancovanie mi môže byť ukradnuté.

Hlúpy strom, mŕtva príroda. Čo ma po ňom. Mudrc nevidí to, že na tom konári ktorý slepo píli sedí on samotný. Taká veľká je jeho múdrosť. Ešte sa bude čudovať, že ako si niekto dovoľuje mu niečo povedať. Nuž, ale čo. Asi každý pozná takého človeka. Ťažko ich je zmeniť, musia na to prísť sami. No príklad si z nich brať nemusíme, ba mal by nám to niekto zakázať. Ja osobne hovorím, že namiesto lásky k sebe by sme mali voliť lásku k vlasti, zveľaďovať a starať sa o ňu tak, ako sa staráme o seba. Keby sa každý jeden z nás takto zmenil, naša vlasť by vyzerala úplne ináč, ako je tomu teraz. Bola by krajšia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *