Na našom rozhodnutí záleží

Ekologické pokrytectvo každého z nás

Dnes je mnoho ľudí, ktorí toho o prírode “nakecajú mnoho”. Ochrana prírody v duchu prehlásení na facebooku typu “hlúpy ľudia si prírodu nevážia a ničia ju” a pritom ťukajú do klávesnice, na ktorej výrobu bol potrebný zásah do prírody a oblečený sú v najmodernejších šatách, ktoré si zajtra vymenia za iný moderný kúsok a pozajtra pôjdu do obchodu, pretože celá skryňa šiat sa im zdá málo.

A toto sa týka nás všetkých! Aj mňa a s vysokou pravdepodobnosťou aj teba! Ak nie, kľudne sa podpíš do komentára.

Kopírovanie predkov v dnešnom svete nezaberá

Dnes už nežijeme v predošlých storočiach a mnohé zo životných presvedčení a múdrostí našich predkov v dnešnom svete už jednoducho neplatia. Zmenil sa spôsob života, zmenila sa Zem.  Všetci pozorujeme tieto zmeny, tak len opomeniem globálne otepľovanie, rúbanie lesov a vytváranie podmienok vedúcich k úhynu vzácnych živočíchov. Naskytá sa otázka, či nám predkovia nezanechali nejaké riešenia na tento problém.

 

Nuž, pravda je taká, že predkovia nám toho úmyselne veľa nezanechali, ak sa na to pozrieme racionálne. Keď bolo treba prírodný zdroj, brali si ho bez opýtania. Výnimkou boli len miesta kultu – posvätné háje, hory a podobne. Veď, lesy boli vtedy nekonečné, ľudí nebolo toľko a teda logicky nezanechali za sebou toľkú spúšť.

 

Na našom rozhodnutí záleží

My sa v tomto prípade nemôžme veľmi pozerať na to, že aj predkovia si brali. Dnes žijú na Zemi miliardy ľudí. Stopa po našom žití je viditeľná a zničujúca. Zem trpí, trpíme aj mi a ešte viac budú trpieť aj naše deti. Je len na nás, ako sa rozhodneme!

les

 

Spôsob života predkov ako riešenie?

Aká je teda správna cesta? Čo máme robiť aby sme neboli len kričiacimi pokrytcami? Naši predkovia, či už chtiac, alebo nechtiac, žili jednoduchým spôsobom života. Je síce málo pravdepodobné, že takto žili dobrovoľne, pretože vždy keď si mohli dopriať viac, tak si aj dopriali a je zcestné tvrdiť, že takto žili kvôli vysokej úrovni vedomia, ako nám dnes tvrdia rôzny ‘majstri ducha’.

 

Pravdou ale je, že naši predkovia sa zaobišli s menším materiálnym bohatstvom. Myslím, že práve toto by mohla byť fungujúca cesta. Stačí, ak prepočítame svoje nároky a hneď zistíme, že sa dá aj inak. A nepomôže to len prírode, dajú sa tak ušetriť aj osobné financie. Nepotrebujeme sa obklopiť materiálnym bohatstvom. Nepotrebujeme žiť ako pred 2000 rokmi. Potrebujeme sa len spamätať zo všetkých umelo vytvorených potrieb…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *