“Kňažská vrstva” – dôveruj, ale preveruj

Pre indoeurópanov je tradičná určitá deľba spoločnosti na vrstvu kňažskú, bojovnícku a roľnícku. Odrazy tohto delenia nachádzame u všetkých indoeurópskych etník a ich mytológii a slovania netvoria výnimku. Nebolo to tak dávno, čo som takto pre lepšie pochopenie ľudí s odlišným vnímaním publikoval článok, kde som to trochu nasvietil. Dnes sa ale chcem pozrieť na kňažskú vrstvu a jej temenjšiu stránku.

Keď sa kňaz sekne

Spomeňme si na slávny film 300 – bitka pri Termopylách a na pasáž, kedy Leonidas rozhodnutý využiť výhodu odchádza za kňazmi, aby “legitimizovali” jeho výpravu a tí ju odmietajú a tak sa Leonidas vyberá do boja nepodporený. Celkom tak to v skutočnosti ale nebolo, no legenda opísaná Herodotom vraví, že Leonidas veštcov rešpektoval a vedel, že ide na smrť.
Dobre, možno realita, možno filmová fikcia. Pýtate sa, čo to má spoločné so slovanmi? Nuž, poďme na Rujánu a k Svantovítovmu chrámu, ktorý bol široko – ďaleko vychýrený. Dokonca niektorí bádatelia tvrdia, že kňazi Svantovíta mali väčší vplyv než samotný vladár (nič neukáže teokratickú formu lešpie, ako 300 jazdcov v službách kňaza). Svantovítovi bol zasvätený kôň, ktorý bol využívaný vo veštení. Podľa toho, ako kôň prekročil kopije veštilo sa, či bude výprava úspešná, alebo nie. V prípade neúspechu sa dokonca výprava odkladá.


Veštba pred bitkou, Ryszkiewicz

Čo ak ale kňaz zle odčíta znamenia? Čo ak kňaz zámerne zle odčíta znamenia a jednotky sa z vierou “bohovia sú pri nás” sa rútia na porážku? Ruku na srdce – myslíte si, že takéto situácie nevznikali? Možno z nevedmosti a zlého odčítania znamení a možno aj naschvál, málokto odolá peniazom dnes a tak tomu bolo stále – je to prirodzené.

V zajatí strachu

Kňazi boli a sú inteligentní jedinci a dobre si uvedomujú svoju moc a vplyv, ktorú prostredníctvom služby bohom získavajú. Určite si dobre uvedomovali a aj dnes si uvedomujú silu, ktorou disponuje strach. Či už je to strach z porušenia obyčajového práva, náboženského práva alebo strach z bohov, démonov a mŕtvych duší predkov. V dobách kedy ľudia na nadpirodzené vplyvy verili viac bolo omnoho ľahšie využívať tento strach z neznámej sily omnoho ľahšie a bolo by naivné si myslieť, že medzi slovanmi nedochádzalo k využívaniu tejto moci.

Kňazi a bojovníci

Čo je ale na kňažskej vrstve to zlé je, že nik nevie, komu vlastne slúžia a či prepadli túžbe po vplyve. Naproti tomu konanie bojovníckej kasty je ľahšie čítateľné, tí si moc a vplyv budujú priamo – svojou silou. Nepotrebujú sa skrývať za božské znamenia. Na to, aby získali rešpekt, sa musia osvedčiť silou, šikovnosťou v boji. Naproti tomu kňazi sa skrývajú za duchov, bohov a skrze nich si budujú svoje postavenie. Zanietený prívrženec bojovníckej kasty by mohol tvrdiť, že ich činy sú zbabelé.

“Kňažská vrstva” dneška

Nie, tento článok nemá byť dehonestovaním ľudí, ktorí duchovno preciťujú trošku viac, ba prípadne vedú obrady. Sám poznám ľudí ktorí obrady vedú a sú to osobnosti s ktorými sa dá sedieť na pive v rovnosti.
Prečo potom tento článok? Možno sa mi len zdá, no možno je pravdou, že aj medzi alternatívnym duchovnom vyrastajú osobnosti, ktoré sa radi stavajú do roly rádoby kňazov a považujú tak samých seba za niečo lepšie, vyspelejšie, múdrejšie a tak. Tieto skupinky vôkol seba radi budujú auru čistoty, mieru, vznešenosti – či už sa snažia vyhýbať istým štýlom rečí, alebo sa odievajú do košieľok s výšivkami a hrajú sa na niečo viac. Zle je na to len pomyslieť.
Ono, je to realita všetkých náboženstiev a tento článok vznikol kvôli tomu, aby v ľuďoch zasial kúsok skepticizmu – ktorý často otvorí oči prv, než je neskoro.
Na záver by sa hodilo aj zopár slov ľudom, ktorí sa vidia v kňažskej vrstve: Ak ste úprimní, článok sa vás netýka, no ak vo vás tento článok vyvolal emóciu, asi nebude všetko v poriadku.

Zdroje:
Titulný obrázok: https://hellenismo.wordpress.com/2012/08/27/priests-and-priestesses-in-ancient-attica/


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.