Kam sa podeli malé deti?

Pamätám si časy, kedy som bol ešte malým chlapcom. Priznám sa, ono to zas nebolo tak dávno. Pamätám si na to, ako som trávil svoje dni. Svoj prvý mobil som dostal neskôr, ako iné deti a počítač tiež. Dnešné deti tieto veci majú omnoho skôr, ako som to mal aj ja a dokonca to majú skôr, ako to mali moji rovesníci. Tak to aj vyzerá.

Minule sme sa doma tak zamysleli, že je zima, kopec snehu a deti aj tak nevidno. Toto za mojich časov nebolo. Napadol sneh a ihneď sme sa išli blázniť do snehu. Domu som prišiel červený, rozhorúčený a celý mokrý. Rodičia dali veci vysušiť, ja som vypil čajík, zajedol a oddýchol si a potom som šiel vonku zas. Prišiel som domov keď zazvonilo, vydržal ešte hodinu a bolo. Spal som až do rána. Nepozeral som ani telku, ani nič. To sa zmenilo až potom, čo som podrástol.

Vráťme sa ale k dnešným deťom. Mobily dostanú ešte ako malé deti, hrajú sa a keď im mamka povie že nech idú vonku, oni nechcú, veď čo by tam robili. Radšej sa uzavrú do sveta ilúzií a tam maniačia celé dni. Samozrejme, možno im je vtedy dobre a vonku aj tak nechcú byť. No problémy sa dostavia až vtedy, keď pokročí čas. Málo pohybu, slabé kĺby, obezita, alergie. Toto trápi dnešné deti, no ja z toho nepoznám takmer nič. Myslím, že to bude práve tým.

Deti si svojim štýlom ale taktiež nekoledujú len o zdravotné ťažkosti, ale tak isto sa oberajú o zážitok, ktorý sa nikde ako von, neodohrá. Darmo máte v hre príbeh, čo väčšina hier ktoré deti hrajú, nemá, sú to len “zabijaci nudy”. Deti napájajú do toho falošného sveta ilúzie a netušia, že to všetko je pominuteľné. Deti to ani nevnímajú. Aj ja som bol tvrdohlavý, stále aj som. Rodičia musia svoje deti nejako “prinútiť” aby šli von, zabávali a žili život taký, ako sa na dieťa patrí. Toto, čo dnes nazývame detstvom, je len falošná iluzionistická náhrada za to, čo je skutočné. Je to náhrada za to, čo sa nachádza von, v prírode. Veď, pozrite sa na dnešné deti. Vidno, že im tento spôsob detstva neprospieva. Zamyslite sa. Je to tak. Rodičia, mamičky, ockovia, zmeňte to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *