Jeden rok rodnovercom

Tok času nedokáže nikto zastaviť, to je jasná vec. Tok času berieme ako samozrejmosť. Deň za dňom sa stráca, nikto to nevníma. Život ide ďalej, človek sa vyvíja. Ako psychicky, tak aj fyzicky. Názory, ideály a priority sa postupne menia, kryštalizujú.

Je to už rok, čo som rodnovercom oficiálne. Dušou to je trošku dlhšie, no obradne som rodnovercom iba rok. Obradne som vieru našich predkov prijal počas obradu Vynášania Moreny v roku 2016. Slovanské meno som si zvolil Zemislav. Obrad ak ma dostupné údaje neklamú, sa konal 19.3.2016 . Žiada sa, aby som tento rok zhrnul. Možno niekomu, kto len váha, pomôžem.

Fotka urobená k príležitosti tohto výročia

Duchovno:

Najväčšou zmenou bola samotná zmena viery. Dovtedy som bol kresťanom, ba i ateizmus som okúsil, no vždy som cítil, že je tu niečo viac. Niečo silnejšie, ako je len človek. V posledných fázach som už pociťoval, že ma kresťanská viera nijako nenapĺňa. Potom prišiel zlom a stal som sa rodnovercom. Samozrejme, nebolo to zo dňa na deň. Asi by ste si pomysleli, že hneď potom, čo zmeníte vieru, sa dokážete od tej predošlej odpútať. Ono sa to ale nedá. Kresťanom som už odmalička. Rodnovercom iba jeden rok. Myslenie kresťana len tak neodíde, už vôbec nie ak nepoznáte dobre, ako uvažoval starý pohan. Zmena z kresťanského myslenia na pohanské je beh na dlhú trať. Je to pomalý proces, určite sa to nezlomí ani počas ďalšieho roka. Človek objavuje, stále nachádza nové veci, pomaly ich aplikuje do svojho života. Navyše, väčšina môjho okolia je viery kresťanskej, alebo žiadnej. Je to ťažké. Kresťania ma chcú strhnúť k sebe, s ateistom o tom rečí niet. Na všetko som sám. Ale aspoň budujem pomaly, kvalitne. Spôsob, ako vnímam bohov som už ale zmenil. Staré božstvá a nový púštny boh, to sa porovnávať nedá. Myslím ale, že viera v staré božstvá je krajšia ba navyše je omnoho bližšia pozemšťanom. Nemusíme sa hrať na niekoho. Sme súčasťou zeme. Pravda nie je len pekná a láskavá, je aj krutá. O tom viac v samostatných blogoch.

 

Hodnoty:

K zmene duchovného sveta patrí aj zmena hodnôt, ktoré človek uznáva. Mnoho hodnôt vo mne zostalo, mnoho sa posunuli do úzadia. Viera, vernosť, česť, odhodlanie a láska, to sú hlavné hodnoty, ktoré uznávam potom, ako nastala veľká zmena v mojom živote. Udržiavať si tieto hodnoty je v dnešnom svete ťažké. Mnoho ľudí vás odsunie, no nájdu sa takí, ktorí to aj ocenia. Verte, že ak niekto pochváli vašu česť, je to blažený pocit.

 

Život:

Ak nie ste rodnovercom, alebo to skrývate kvôli okoliu, asi vás táto časť článku zaujíma najviac. Asi vás viac zaujíma, aká daň sa platí za to, že zmeníte vieru. Asi vás viac zaujíma, ako sa zmení váš život potom, čo sa stanete rodnovercom. 

Nuž, na začiatok vám poviem, že to môže byť u každého iné. Neviem, ako sa zmenili životy niekoho iného potom, čo sa stal rodnovercom. Môžem vám povedať len svoj príbeh.

Nuž, najväčšou zmenou bolo to, že okolie ma začalo vnímať inak. Rodina je stále zhrozená mojou zmenou, neviem, možno sa ešte stále modlia o to, aby som sa navrátil “k tej pravej” (je to vcelku otravné). A ako ma začali brať? Vystihnem to asi jedným slovom- blázon. Ale aby som nebol len negatívny, malo aj to aj ohlasy, ktoré ma potešili a ktoré mi dodali silu vtedy, keď som už nevládal znášať ten tlak. Veta “si najčestnejší chlap, ktorého poznám” poteší každého, u koho je česť na popredných miestach hodnotového rebríčka. Aj v čase písania článku ma to hreje, pretože mi to dáva možnosť vidieť reálne výsledky mojej premeny a tak isto mi to dáva odhodlanie pokračovať.

 

Osobné:

Možno vás zaujíma, či sa mi aj dariť viacej začalo, ako sa dokážu usmievať staré božstvá a podobne. Nuž, najprv vám poviem takto, že si skôr uvedomujem to zlé. Nechcem povedať, že sa pozerám na svet cez tmavé okuliare. Okuliare akejkoľvek farby zahaľujú pravdu. Ale keď to porovnám z kresťanskou érou, darí sa mi omnoho viac. Mám viac duchovnej, ale aj fyzickej sily. Začal som si viac užívať život. Nehovorím, že si lietam v oblakoch a nikto mi nič nemôže. Bol som aj hore, aj dole. Taký je život. Keď som lietal, tak poriadne vysoko. Keď som padol, bolo to veľmi bolestivé. Nebyť bohov, ktovie ako by som sa bol vyrovnal.

 

Čo prinesie budúcnosť? To neviem. Viem ale, že budem na sebe pracovať a pokračovať vo svojej premene. Budem sa snažiť pomaly odmotávať od kresťanského myslenia a zvykov a budem ich nahrádzať tým, čo je naše, slovanské. Tak isto chcem na svojej ceste spoznať dalších ľudí, hlavne teda rodnovercov a rodnoverkyne, ak je to gramaticky správne 😀

Je to náročná cesta, nakoľko si ju musíte raziť sami, vyšliapaného chodníka niet. No stojí to zato.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *