Ako využiť silu hromovládcu dnes?

Uplynulo už mnoho dní od času, kedy modla Perúna bola pevnou súčasťou obydlia ľudu. Archaická spoločnosť, živiaca sa predovšetkým poľnohospodárstvom si od Perúna žiadala vlahu, a prosila ho, aby počas búrok krupobitím nezničil úrodu. V časoch, kedy sa ľud chystal do boja mal hromovládca Perún, boh vojny dopomôcť k víťazstvu. Dnes už ale málokto farmárči a bojuje, preto sa naskytá otázka, ako využiť Perúnovu podstatu?

Hromovládca ako bojovník proti problémom novej doby

Perún bol známy najmä pre svoju pernú, tj. údernú hrubú silu. Hoc čas priniesol mnoho zmien, ktoré obrúsili prastarú morálku a tvrdosť, sila Perúna môže byť využívaná aj dnes. Dnes je doba, kedy sa boje s mečom v ruke, tvárou v tvár smrti presunuli do našich hláv, kde bojujeme prevažne sami zo sebou, prípadne z problémami prameniacimi zo spoločnosti.

Bojisko ako bojisko, povie si človek, no čo na túto skutočnosť povie sám Perún, ja nepoviem. Pravdou ale je, že kúsok Perúna má v sebe každý z nás. Starý slovania verili, že sú potomkami bohov a dnes vieme, že dieťa nosí gény svojich rodičov. Ak je tak, tak aj mi v sebe máme malý kúsok nielen Hromovládcu, ale i Velesa, Mokoše a ďalších našich bohov.

Samozrejme, nikto z nás nebude myšlienkou ovládať búrky, alebo nebude pánom podsvetia. No jedno nám je dovolené. Každý z nás má od bohov silu, ktorou môžme zahnať búrky, ktoré bičujú naše mysle, naše duše. Tie búrky, ktoré budujú hranice v našich životoch a nedovolia nám kráčať v ústrety vlastným snom.
Nadýchnime sa, prebuďme v sebe silu nebojácneho Perúna a vykročme za hranice svojej komfortnej zóny. Tá sila je v nás. Ak Hromovládca uvidí, s akou vervou sme sa vypravili voči problémom, možno nám prepožičia aj svoju ohromnú silu a nepriatelia sa rozbijú na márne kúsky. Sláva Perúnovi!

Zdroje

All hail Perun, ilustroval gielczynski

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.